Отидете към основна версия

16 756 9

Унгарски учен: Намерих гроба на Сюлейман Великолепни

  • сюлейман великолепни-
  • гроб-
  • унгария-
  • султан

В Унгария е намерен гроба на известния султан на Османската империя Сюлейман Великолепни, съобщава в. „ Сабах“.

Великият пълководец издъхва през 1566 г. на преклонната възраст от 71 г., докато ръководи обсадата на крепостта Сигетвар в южна Унгария, уточнява в. "Гардиан".

Историкът и археологът Норберт Пап от Университета в Печ заяви, че гробът на Сюлейман Великолепни се намира на мястото, където е била палатката на пълководеца, в която той и издъхва.

Откритието потвърждава съществуващата до момента хипотеза, че

гробът се намира в селището Турбек,

което е разрушено от християните през 80-те години на XVI в. Самият Норберт Пап през 2013 г. обяви, че го е открил.

Историците вярват, че сърцето и вътрешните органи на Сюлейман Великолепни са погребани в гроба, а трупа му е пренесен в Истанбул и положен мавзолей в край Сюлейман джамия. Неговата смърт е пазена в тайна за 48 дни, за да се не се всява паника във войската. Това е нетипично за нормите на исляма, който повелява трупът на починал човек да бъде погребан възможно най-бързо. Не е типично и изваждането на органи, което е направено от тогавашните лекари, за да се забави процеса на разложение на трупа.

Обсадата на Сигетвар е пирова за османските войски, защото забавя похода им към Виена.

Направените до момента разкопки и историческите сведения недвусмислено показвали, че там е бил положен въпросният султан. Близо до гроба му има податки за останки от малка джамия и манастир за дервиши. Норберт Пап ще продължи разкопките следващия април.

Сюлейман I, известен също като Сюлейман Великолепни или Сюлейман Законодателя,

е 10-ят и най-дълго управлявалият султан на Османската империя - от 1520 до 1566 г. Наследява баща си Селим I на трона, а той самият е наследен от сина си Селим II.

По време на неговото управление империята му се простира от Централна Европа до Китай и от Стълбовете на Херкулес до Индийския океан.

Императивното право на империята е шариата (свещеният закон), който като божествен закон на исляма е извън правомощията на султана за промяна. Това не пречи на

Сюлейман Великолепни да създаде първия законов кодекс на Османската империя,

с който се прави опит да се уеднакви работата на съда и администрацията.

Той е известен като „Османови закони“ и просъществува през следващите над 3 века. Неговата данъчна реформа предопределя развитието на империята за векове напред. Султанът е смятан за баща и на наказателното право в империята, което къса с някои норми на шериата.

Султанът освен с военните си успехи провежда и образователна реформа, която подкрепя отварянето на училища към джамиите и по този начин се гарантира жизнеността на империята през следващите векове.

Докато за останалия свят той изглежда опасен, вътре в империята той има слава на

справедлив владетел, който се бори с корупцията.

Чрез личното си покровителство Сюлейман застава начело на Златния век на Османската империя, което представлява върха на културните постижения на османските турци в областта на архитектурата, литературата, изкуството, теологията и философията.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: