Кандидатурата на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН е неприемлива за Русия, защото тя ръководи централния механизъм, наложил санкциите срещу Москва. Това пише анализаторът Мелик Кайлан в статия, публикувана в списание „Форбс“.
Според него следващият генерален секретар на ООН може да бъде най-важният човек, заемал този пост от половин век насам – със сигурност от края на Студената война.
А какви са перспективите? По всичко изглежда, че жена ще заеме този пост, вече е ред на Източна Европа. България напълно се вписва и отговаря на тези критерии. В дипломатическите анали, обаче, е необичайно страна да има двама кандидати. Повечето държави не предлагат дори един такъв.
Москва вече обяви, че български кандидат е приемлив за тях. Кремъл обаче, няма да приеме Кристалина Георгиева за следващ генерален секретар на Организацията на обединените нации.
Причината е, че тя бе ръководител на централния механизъм, наложил санкциите на ЕС срещу руснаците.
Кайлан отбелязва, че Георгиева успешно управлява бюрокрацията, свързана с нейния ресор, без сериозни скандали. Освен това се ползва със силна подкрепа от страна на колегите си. „Непреодолимият проблем“ са именно санкциите на ЕС срещу Русия.
Анализаторът пише, че българските лидери са на път да пропилеят възможността на страната ни да изиграе най-голямата си роля в историята – от близо 800 години насам, а вероятно и въобще.
Според него Кристалина Георгиева няма опит като професионален дипломат. За да ръководиш ООН, трябва да си дипломат, външен министър, някой с опит, който може да решава дипломатически кризи като тази в Сирия. А не технократ. Не счетоводител в Брюксел.