Офертата на администрацията на американския президент Барак Обама да координира въздушните си атаки с Кремъл породи задълбочен разрив между висши служители по сигурността на САЩ, съобщи „Вашингтон Пост“.
Едната страна вижда възможност за спирането на клането в Сирия и подсилването на борбата с тероризма. Другата пък вижда действието като продажба на Русия.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери през миналия месец заяви, че „договарянето с Русия“ е най-важният фактор за овладяването на ситуацията в Сирия. Очаква се той да завърши сделката при посещението си в Москва в четвъртък.
Споразумението предвижда обмен на информация между двете страни за движението на терористичните организации на сирийска територия, както и синхронизиране на независимите операции срещу Ислямска държава.
Очаква се и договаряне на въздушните операции срещу „Фронта ан Нусра“. Москва ще използва влиянието си, за да ограничи ударите на правителствените въздушни сили на Сирия над невъоръжени и хуманитарни мисии. САЩ и Русия заедно ще заемат позиция за прекратяване на гражданската война в Сирия.
Поддръжниците на споразумението смятат, че то ще спаси множество животи на цивилни и ще усили натиска над „Фронта ан Нусра“. Атаки на групировката често са използвани като извинение за въздушни удари от страна на сирийските правителствени сили и руските ВВС.
Според критиците обаче сделката не влияе по никакъв начин върху наземните операции на сирийските и руските сили. Те смятат и че тя няма да направи нищо, за да накара Башар Асад да преговаря за политическия край на войната.
Освен това Пентагона твърди, че с действията си в Сирия и Украйна, Москва е показала, че просто не може да й се вярва.
Русия започна военната си операция в Сирия през месец септември на миналата година.