Папа Франциск се срещна с властите на Азербайджан в културния и конгресен център „Гейдар Алиев“ в Баку. Присъстваха близо хиляда представители на институциите, дипломатическия корпус и гражданското общество, съобщи Радио Ватикана.
След уводните думи за „добре дошъл“ на азербайджанския президент Илхам Алиев, Папа Франциск произнесе своето слово.
Мнококултурност и уважение на религиозните различия
„Дойдох в тази страна, носейки в сърцето си възхищението от пълнотата и богатството на нейната култура, плод на приноса на много народи, които през хода на историята са живели по тези земи, давайки живот на просперитета на съвременната държава Азербайджан“.
Папата припомни и предстоящото честване (на 18 октомври) на 25 години от независимостта на страната:
„Това е извървян път, който изисква постоянно внимание към всички, особено към най-слабите, път, който е възможен благодарение на обществото, което признава ползите от многокултурността и необходимото допълване на културите, за да може, между различните съставки на гражданското общество и между привържениците на различите религии, да се установят отношения на взаимно сътрудничество и уважение“.
Светият отец изтъкна, че „това общо усилие за изграждане на хармония между различията е от особено значение в днешно време, тъй като показва, че е възможно засвидетелстването на собствените идеи и на собственото схващане за живота, без да се нарушават правата на хората с други схващания и виждания“.
Да се противопоставим на опасните отклонения
„За съжаление светът изживява драмата на многобройните конфликти, които се подхранват от нетърпимостта, разпалвана от насилнически идеологии и от практическото отричане на правата на най-слабите. За да се противопоставим валидно на тези опасни отклонения, се нуждаем от засилване на културата на мира, която се подхранва от непрестанната готовност към диалог и от съзнанието, че не съществува алтернатива на разумното търсене на споделени решения…“.
Близост с бежанците, нов сезон на мир за Кавказ
„Желая да изразя моята близост към онези, които е трябвало да напуснат земята си, както и към многобройните хора, които страдат поради кървавите конфликти“, отбеляза Папа Бергольо, като пожела „международната общност да съумява да предоставя постоянно своята крайно необходима помощ…“.
„Вярвам, че с Божията помощ и чрез добрата воля на страните, Кавказкият регион ще може да бъде мястото, където чрез диалога и преговорите, споровете и различията ще бъдат превъзмогнати, така че този район, „врата между Изтока и Запада“, наречен така от свети Йоан Павел ІІ по време на посещението му в страната, ще може да стане и врата, отворена за мира и пример, на който да се гледа, за да се разрешат старите и новите конфликти“.
Приносът на малката Католическа църква в страната
Католическата църква е малка, но добре включена в гражданския и социалния живот на страната и Папата посочи, че е „особено радостен от сърдечните взаимоотношения, които католическата общност поддържа с мюсюлманската, православната и еврейската общности“. Папата пожела „да се увеличат знаците на приятелството и сътрудничеството. Тези добри взаимоотношения придобиват голямо значение за мирното съжителство и за мира в света и показват, че между вярващите от различните вероизповедания е възможно да съществуват отношения на уважение и сътрудничество“.
Папата приключи словото си с призив, преминаващ границите на страната
„Привързаността към неподправените религиозни корени е напълно несъвместима с опита да се налагат с насилие на другите собствените виждания, прикривайки се под святото име на Бог. Нека Божията вяра да бъде извор и вдъхновение за взаимно разбирателство и уважение, както и за взаимопомощ, в полза на общото благо на обществото“.