Досега в съвременната албанска държава при нито едно преброяване няма открити българи, но в последно време техният брой рязко се увеличава и числото тревожно расте, пише македонският вестник "Дневник".
Според изданието става дума за "феномена български паспорти" в Албания, който първо обхванал области "сто процента населени с македонци" като Преспа, Голо Бърдо и Гора. "Сега тази треска за български паспорти се разширява и върху други територии", пише вестникът.
Публикацията се позовава на вестник "Телеграф", който неотдавна писал за невиждан интерес в албанския град Елбасан за вадене на български паспорти. Само през 2016 г. от Елбасан са се изселили над 850 семейства, всички с български документи. Изселилите се от този град обикновено отиват в скандинавските страни или във Великобритания.
Според албански медии всяка седмица от 250 до 300 млади жители в този град си правят изследвания за ХИВ/Спин. Това е само един индикатор за интереса за български паспорти, тъй като тези изследвания се изискват само в определени страни, пише "Дневник".
"Телеграф" обяснява интереса към българските документи за самоличност с тежката политическа ситуация в Албания, задълбочаващата се икономическа криза, голямата безработица и загубата на надежда.
Един от критериите, за да могат албанците да получат български паспорт е да са родени в зоната на Голо Бърдо, но албанците се оказали хитри и фалшифицират документи, пише изданието.
Според "Телеграф" скоро Елбасан ще може да се смята за град, в който над 40 процента от населението имат български паспорти. Математиката е проста: ако Елбасан е град с около 200 000 души, се предполага, че скоро броят на новоизлюпените българи само в тази област ще достигне фантастичните 40 000, пише "Дневник".