Кабуе, Замбия. В най-токсичния град в света се е добивало олово почти един век, околността продължава да трови жителите ден след ден, а следващите няколко поколения местни са обречени да се раждат с редица увреждания.
Селището с население от 220 000 души се намира на 150 километра северно от столицата Лусака, в тъй наречения "Меден пояс" - някогашното индустриално сърце на Замбия. През 1902-ра в Кабуе са открити огромни залежи на цинк и олово. Нерегулираният добив на рудата и топенето на металите започват кратко след това, но никой не е предупреден за сериозното замърсяване, до което водят индустриалните процеси. И така чак до 1994-а, когато гигантският държавен комбинат затваря врати.
Работата спира, но последствията за града са повече от тежки - той е отровен от остатъчните концентрации на оловен прах в почвата и водите в околността. Днес в земите около него не вирее нищо - останали са само черни полета, покрити сякаш с пепел.
Проучванията сочат, че разпръскването на олово, кадмий, мед и цинк в почвите около старите индустриални обекти се простира в радиус от 20 километра. Нивата на токсичност са близо 100 пъти по-високи от тези, които се считат за безопасни от Световната здравна организация.
Рекичките, минаващи през центъра на града, продължават да носят отпадъци. Официални ограничения за използването на водата няма, а местните деца често се къпят.