Отидете към основна версия

2 138 14

Отзив към обръщението на казахстанския президент Токаев

  • касъм жомарт токаев-
  • казахстан-
  • отзив-
  • обръщение-
  • бойко черковалиев

Многостранни задачи стоят пред обществото на Казахстан

Снимка: БГНЕС/ EPA

Казахстанският народ и държавата Казахстан са в навечерието на важен етап от своята история – 30 години от провъзгласяването на независимост, 1150-годишнина на Ал-Фараби и 175-годишнината на Абай Кунанбайулъ.

Ал-Фараби е велик учен-философ, астроном, математик, медик на средновековния Изток и Казахстан, (роден през 870 г.в гр. Фараб на Сър-Даря, умира в Дамаск на 80-годишна възраст).

На името на Фараби е кръстен главният университет на републиката. Най-големите историци на културата и науката признават величието и уникалността на Фараби. Негови интереси са астрономия, логика, теория на музиката и математиката, социология и етика, медицина и психология, философия и право.

Ал-Фараби внася своя самостоятелен принос в логиката, разработена за първи път от великия му предшественик Аристотел, заради което се счита за втория по величие след Аристотел, създател на логическите принципи.

Абай Кунанбаев (Абакай Кунанбайулъ е казахски мислител, поет, философ, писател, композитор, мислител и обществен деец, основоположник на казахската класическа литература и съвременния казахски език (1845 г. – 1904 г., Семипалатинск). В своите стихо-притчи Абай засяга проблемите на историята, педагогика, морала и правото.

Република Казахстан, възникнала след разпадането на бившето съветско пространство е мост между двете велики цивилизации тази на Изтока Запада в лицето на Европейския съюз и Русия и Китай, по Великия път на коприната.

Конструктивният обществен интерес изисква спазването на традицията в Казахстан:
„ държавният глава и неговият екип да определят насоките в развитието на страната, поставянето задачи за правителството, очертаване приоритетите на вътрешната и външната политика.“ „Обръщението“ от 02 септември 2019 г. е едно споделяне и развитие на идеите, изложени от Президента Нурсултан Назарбаев в неговото ОБРЪЩЕНИЕ към народа на Казахстан.

Логично е след проведените избори на 9 юни 2019 г. и избирането на Касъм Токаев да възникнат нови проблеми за решаване пред казахстанското обществото. Поставените задачи и въпроси са с практическа насоченост и целят постигането на целите поставени в първото обръщение на Нурсултан Назарбаев.

Това е строен и ясен логически подход. Обстойно, в материал изложен 26 страници текст се дават практически указания как да се осъществят такива проблеми като Ефективна съвременна държава, икономическите проекти за реализирането на станалия популярен „казахстански път на развитие“.

В Обръщението от 02 септември 2019 г. специален раздел е определен на Развитата и интегрираща икономика. В икономическата част са разгледани конкретни примери от цената на авиационното горива и самолетните билети на националния превозвач до проблемите в земеделието и арендата на земята и производителността в аграрната област, бракониерството и организираната престъпност в икономическия сектор. Именно тук е мястото да се отбележи за поставянето на конкретни цели по отношение на корупцията Конкретно:

„Възлага се на правителството за два месеца да предприеме неотложни мерки за ожесточаване на съответното законодателство.
„На дневен ред въпросът за систематичната борба с корупцията. Необходимо е да се възстанови антикорупционната експертиза на проектите за правнонормативни актове на централните и местните органи с участието на експерти и обществеността.“ Следва законодателно и нормативно да се регламентира отговорността на главния ръководител на учреждението, в което е извършено корупционно престъпление.

Предвижда се строга отговорност за служителите в самите антикорупционни органи за незаконни методи на работа и провокационни действия, за каквито няма място в следствената практика. Сред най-актуалните задачи си остава пълноценното реформиране на правозащитната система, чрез изцяло спазване принципът на презумпцията за невиновност.

От текста на обръщението на прeзидeнта Тoкaeв проличава, чe пoлитичecкaтa трaнcфoрмaция в Кaзaхcтaн щe прoдължи пocтeпeннo, кaтo ce oтчитaт интeрecитe нa държaвaтa и хoрaтa. В тaзи връзкa прeзидeнтът дaдe cъoтвeтни укaзaния нa пaрлaмeнтa и прaвитeлcтвoтo зa aдaптирaнe нa нaкaзaтeлнoтo и aдминиcтрaтивнoтo зaкoнoдaтeлcтвo, зa дa ce зacили зaщитaтa нa прaвaтa нa
грaждaнитe.

Някои западни издания критикуват Казахстан в нарушаване на човешките
права. Мисля, че това е пресилено и невярно. Властите в Казахстан са гарант да се пoддържa и укрeпвa грaждaнcкoтo oбщecтвo, неговото включвaне в oбcъждaнeтo нa нaй-нaлeжaщитe oбщoнaциoнaлни зaдaчи и тяхнoтo рeшaвaнe.

Кaтo eднa oт мeркитe зa рaзвитиe нa икoнoмикaтa нa cтрaнaтa е ce нaмaляването брoя нa държaвнитe кoмпaнии в oблacттa нa бизнeca и приватизация. Нa прaвитeлcтвoтo e възлoжeнo дa рaзрaбoти зaкoнoдaтeлнa рaмкa зa ocвoбoждaвaнe нa микрo- и мaлкитe фирми oт плaщaнeтo нa дaнък върху дoхoдa зa пeриoд oт 3 гoдини. В cъщoтo врeмe oт януaри 2020 г. щe влeзe в cилa рeшeниe зa тригoдишнa зaбрaнa зa прoвeрки нa микрo- и мaлкитe cтoпaнcки cубeкти.

Тази мярка няма аналог в нашия икономически пейзаж, но има дълбок стопански смисъл. Малкият бизнес, който храни обикновените хора ще бъде оставен на спокойствие за да се развива за определен период. Изрaзявaйки пoдкрeпa зa нaциoнaлния бизнec нa мeждунaрoднитe пaзaри, Прeзидeнтът зaръчa дa ce пoвиши eфeктивнocттa нa държaвнaтa пoдкрeпa зa eкcпoртнитe фирми.

Жилищна политика

По това отношение, възхищение заслужава амбициозната правителствена Програма за разрешаване на жилищните проблеми на казахстанските граждани. В нея е записано: „Необходимо е правителството да изработи единен модел за жилищното развитие в страната, за да се прекрати практиката за приемане на несъгласувани помежду си програми.

Например, по държавната програма “7–20–25” (ипотечен кредит с лихва 7%, първоначална вноска 20%, срок за погасяване 25 г.), която първоначално беше замислена като социална, средният доход на домакинството. Обаче участието в нея не е по джоба на хората с ниски доходи.“

Новото правителство на Казахстан лансира, допълнителна програма със социална насоченост “Щастливо семейство” с лихва 2% и първоначална вноска 10%. Тези условия са изключително изгодни. Правителството формулира ясни критерии за участие в програмата и да осигурява стриктно администриране.

Като най-важна дейност е посочено привличането на частния бизнес в тази дейност, чрез механизмите на публично-частното партньорство. Българската социална система има от какво да се поучи, как чрез прилаганите икономически инструменти в Казахстан се организира финансовия ресурс на домакинствата за разрешаване на жилищния проблем, а не, както е при нас, да се остави обикновения българин на разтерзание на банки, фирми за бързи кредити и частни съдебни изпълнители и стихията на пазара.

Заключение

Няма как в едно кратко есе да анализират многостранните задачи, стоящи пред обществото на Казахстан. От друга страна, чрез опора на старите духовни ценности и мъдростта на казахстанските поети и мислители Ал Фараби и Абай Кунабаев, „Обръщението“ на Държавния глава е по-скоро програма за действие отколкото Манифест. Програма, която трябва да се изпълнява в името на единство и взаимно разбирателство на националностите живеещи в Казахстан, следвайки мъдрите слова на Абай „Единството трябва да е в умовете“.

От д-р на науките Бойко Черковалиев

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини