Отидете към основна версия

4 750 28

Радев разговаря с Ердоган

  • румен радев-
  • ердоган-
  • оон

България може да бъде пример в света с това, че от векове сме изградили толерантност към религиите и вероизповеданията

Президентът Румен Радев се видя и разговаря с турския си колега Реджеп Ердоган. Това стана по време на срещата на ООН по въпросите за климата в Ню Йорк.

За нея ни информира шеф на кабинета на президента Калоян Методиев. Той пусна снимка от разговора на двамата лидери с кратък коментар: „Из кулоарите на ООН“. По-рано днес държавният глава се срещна с българите зад океана и предложи тези с двойно гражданство да могат да се кандидатират за народни представители, президенти вицепрезидент. Външният министър Екатерина Захариева прие резервирано това предложение, като заяви, че за да стане, трябва да има промяна на закона.

България може да бъде пример в света с това, че от векове сме изградили толерантност към религиите и вероизповеданията, заяви държавният глава Румен Радев пред български журналисти в Ню Йорк във връзка с участието си в събитие на високо равнище, посветено на защитата на религиозните свободи, организирано и модерирано от президента на САЩ. Участието на българския президент е по покана на американския му колега Доналд Тръмп. Румен Радев призова за по-голяма толерантност към разбирането на културните кодове на различните общества, съобщиха от президентския прессекретариат.

Проблемите на климата вече не са спор между учени, политици и корпорации. Надига се огромна протестна и конструктивна енергия сред младите хора по цял свят, които настояват за решителни действия и промени, защото бъдещето им принадлежи, заяви президентът пред български журналисти в Ню Йорк, след като участва в Срещата на най-високо равнище по въпросите на климата, която се провежда в рамките на 74-ата редовна сесия на Общото събрание на ООН. Българският държавен глава ръководи делегацията и представя страната ни на форума.

Президентът подчерта, че исканията на младежите за промени са свързани с тяхното желание да живеят в свят, в който бъдещето им е застрашено от огромното индустриално замърсяване, изчезване на биоразнообразието, от риска цели държави да изчезнат от глобалното затопляне и повишаване на нивото на световния океан. Нуждаем се от действия, заяви президентът и посочи, че днешната среща на най-високо равнище е била насочена именно към активния подход. Румен Радев допълни, че България дава своя принос – страната ни е една от държавите в ЕС, които изпълняват поетите ангажименти.

Президентът отново настоя страната ни да предприеме стратегически подход по отношение на въгледобивната си индустрия. Крайно време е България да се включи в европейските програми за въгледобивни региони в преход. Това ще гарантира бъдеще на хората и ще осигури целенасочени инвестиции и трансформиране на тези региони, посочи държавният глава. Румен Радев подчерта още, че в момента България получава автономност от въгледобивната индустрия, защото и суровините, и технологиите, и мощностите са наши. Същевременно е ясно, че ще продължава тенденцията за условия за намаляване на емисиите, затова трябва да гледаме стратегически, призова президентът.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 9 гласа.

Свързани новини