В отговор на тайното разполагане на изтребители в подкрепа на командира на Либийската национална армия (ЛНА) Халифа Хафтар, администрацията на американския президент Доналд Тръмп трябва да предостави системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на либийското правителство на националното съгласие, коментира политическият журналист Том Роугън в анализ, публикуван в консервативното издание Washington Examiner, предаде агенция "Фокус".
Това, което виждаме в момента, е ескалираща кампания от страна на Русия за свалянето на подкрепяното от ООН и САЩ правителство на националното съгласие и овладяването на либийската външна политика. Това е резултат, който ще послужи на интересите единствено на руския президент Владимир Путин. Както американското командване в Африка (Africom) заяви на 26 май, "нито ЛНА, нито частните военни компании могат да въоръжат, оперират или поддържат тези изтребители без държавна помощ - подкрепа, която те получават от Русия".
Тези изтребители идват от руските военновъздушни сили в подкрепа на групата "Вагнер", наемническа формация, ползваща се с подкрепата на московското разузнаване. "Вагнер" са отговорни за прокарването на руските интереси в страната без директна връзка с Москва. И в тази си роля, групата поема рискове, които правителството на Русия иначе не би поело. Групата е извършвала например атаки срещу американските военнослужещи в Сирия през 2018 г., макар те да бяха отбити.
Какво влияние биха имали военните самолети?
Групата "Вагнер" ще се надява да успее да спре забавянето на офанзивата срещу столицата Триполи. Някои анализатори обаче не са съгласни с това мнение. Един от тях, в интервю пред Middle East Eye заяви, че изтребителите няма да подкрепят офанзивата на Хафтар. Аз обаче (авторът - Том Роугън) не съм съгласен. Русия използва изтребители Су-24 в Сирия ефективно, за да унищожи цивилна инфраструктура. Същите намерения могат да бъдат използвани в Либия. Макар че самолетите Су-24 няма да са особено полезни в борбата срещу върху мобилните части на силите на правителството на националното съгласие, те ще помогнат на Хафтар с удари срещу цивилни зони. По този начин те могат да подложат на натиск и да сринат правителството в Триполи - като по този начин принудят международното общество да започне да преговаря с Хафтар. В крайна сметка Москва и Хафтар нямат отношение към страданията на цивилните - те ги разглеждат като инструмент, с който да се постигнат политически цели, обслужващи техните интереси.
И това не може да бъде толерирано по две причини
Първо, защото Хафтар се е доказал като потенциален нестабилен диктатор. Един нов безцеремонен Муамар Кадафи. Хафтар отказва да започне сериозни преговори или да прояви състрадание към цивилните. И приемайки в своите редици различни джихадисти и военни престъпници, Хафтар показа, че ще бъде напълно ненадежден партньор в борбата на Запада с тероризма. Това е нещо, което трябва да се отбележи предвид белега, който "Ислямска държава" остави в Либия и потенциалното ѝ възраждане. Вместо това, както показва подкрепата на Русия за него, Хафтар ще бъде руска марионетка, подобно на президента на Сирия Башар Асад. Но успехът на Хафтар ще предостави и средствата, от които Русия се нуждае, за да създаде една крепост от свои системи за ПВО в Либия. Тези опорни точки за противовъздушна отбрана са централно място в руската военна стратегия срещу Запада и биха подкрепили усилията на Москва за подкопаване на въздушния контрол на НАТО над Средиземноморието. И както отбелязва главният командир на ВВС на Africom, „ако Русия завземе базите по бреговете на Либия, следващата логична стъпка е тя да разгърне възможностите си за въздушен контрол. Ако това се случи, ще се създадат реални опасения за сигурността на южния фланг на Европа".
Но както казах, тук има очевидно решение. САЩ трябва да предоставят системи за ПВО "Пейтриът" на правителството на националното съгласие. Дори минимален брой от тези платформи биха позволили на Триполи да задържи самолетите, подкрепящи "Вагнер", и да застрашат оперативната им свобода на движение. Това също така ще изпрати много необходим сигнал на Путин, който ще съпостави ескалацията в северноафриканската страна с решимостта на САЩ да защитават своите интереси. Това ще укрепи позицията на САЩ с техните международните съюзници, като им покаже намерението на Вашингтон да защитава либералния международен ред и така да ги убеди да застанат зад тях, а не зад Пекин.
За съжаление всичко това зависи от президента Тръмп
Както в Сирия, сега Тръмп трябва да реши дали иска да насочи политиката си в Либия към интересите на САЩ или да позволи на Путин да победи. С други думи, желае ли Тръмп да постави Америка първа в Либия?