Ключов показател за емисиите на въглероден диоксид в атмосферата на Земята достигна нов рекорд през май, дори въпреки глобалната пандемия, която доведе до внезапен спад на глобалните емисии на парникови газове, сочат публикувани от правителството на САЩ данни в четвъртък. Това предаде Reuters.
Количеството на въглероден диоксид във въздуха през май 2020-а, регистриран в обсерваторията Мауна Лоа на Хавай, е достигнало 417 частици на милион (ppm), гласи съобщението на Института по океанология Скрипс и Националната администрация на САЩ за океаните и атмосферата (NOAA). Това представлява най-високата средномесечна стойност регистрирана някога, като досегашният рекорд беше поставен през същия месец на миналата година и възлизаше на 414,8 ppm.
Спадът на емитираните CO2 емисии в световен мащаб поради епидемията от коронавирус, който е изчисляван на 26 процента в някои страни по време на наложените карантини, не успя да неутрализира големите естествени промени във въглеродните емисии, причинени от това как растенията и почвите реагират на температурата, влажността и други фактори, обясняват учените.
Ще са необходими намаления на въглероден диоксид с 20 до 30 процента за период от 6 до 12 месеца, за да се забави темпът на увеличение на измерванията в Мауна Лоа, се казва в съобщение на Института Скрипс.
Миналия месец изследване, публикувано в списанието Nature Climate Change, прогнозира, че глобалните емисии могат да спаднат с до 7% през тази година.
През май е годишният пик на световните емисии на въглероден диоксид, като тазгодишните му нива в атмосферата не са изпитани от няколко милиона години. В предстоящите месеци тези стойности временно намаляват, тъй като дърветата и растенията в Северното полукълбо абсорбират огромни количества от затоплящия планетата газ през летния вегетационен период.
Концентрациите на въглероден диоксид в Мауна Лоа са документирани в графика, известна като Кривата на Кийлинг. Тя е кръстена Чарлз Кийлинг, който започва измерванията в обсерваторията в Хавай през 1958-а.