Руски мироопазващи войски бяха разположени в планинския анклав Нагорни Карабах като част от споразумение за прекратяване на огъня, предназначено да сложи край на шестседмичните тежки боеве между Азербайджан и етническите арменски сили, предаде „Ройтерс”. Най-малко десет военни самолета са отлетели с военна техника и военнослужещи. Според агенцията ще бъдат разположени 2000 руски войници в Нагорни Карабах.
Азербайджанските сили нанесоха тежки загуби на арменските сили в окупираните земи, които са международно признати като част от Азербайджан. Съгласно споразумението Азербайджан ще запази земите, върнати обратно в боевете, включително втория по големина град Шуша. Арменските сили трябва да се откажат от контрола върху множество други територии до 1 декември.
Руският президент Владимир Путин заяви, че споразумението трябва да проправи пътя за трайно политическо уреждане на кървавия конфликт. Прекратяването на огъня предизвика тържества в Баку, столицата на Азербайджан, хората аплодираха и развяваха азербайджанското знаме. Размирици избухнаха в Ереван, столицата на Армения, където тълпи нахлуха в правителствени сгради, определяйки сделката като предателство. Граждани поискаха оставката на премиера Никол Пашинян.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев и неговият турски колега Реджеп Ердоган обсъдиха създаването на съвместен руско-турски мироопазващ център за наблюдение на прекратяването на огъня на Нагорни Карабах. Армения, Азербайджан и Русия заявиха в ранните часове на вторник, че са подписали споразумение за прекратяване на военния конфликт в региона след повече от месец кръвопролития.