Германия забравя уроците по история, като насърчава НАТО да започне диалог с Русия от позицията на силния под предлог за „руска заплаха“. Това заяви на брифинг Мария Захарова, директор на отдела за информация и преса на Министерството на външните работи на Руската федерация, предава агенция "Фокус", цитирайки ТАСС.
Официалният представител на дипломатическата служба обърна внимание на авторската статия на министъра на отбраната на Германия Анегрет Крамп-Каренбауер, публикувана на 10 януари от германското издание „Фокус“, в която тя вижда „мащабно натрупване на руско оръжие в близост до източните граници на НАТО“, което от нейна гледна точка потвърждава важността и актуалността политика на сплашване на Русия.
„С тази позиция германският министър на отбраната се зае да защитава демократичните ценности и правата на човека по целия свят, да насърчава мирното разрешаване на конфликти, както и да насърчава международните правила и дори принципите на многостранността, т.e. да насажда демокрация“, продължи дипломатът. „Интересен подход. Нов, но нов вероятно само за последните десетилетия. По-рано някои страни вече са практикували подобна практика – но тя не сработи".
„Неведнъж сме посочвали на Берлин, разчитайки на конкретни исторически примери, на контрапродуктивността на всякакви опити от негова страна да разговаря с някого, особено с нас, от позиция на силния", припомни тя. „Както знаем, Германия премина през голяма трагедия през ХХ век, когато се опита да говори със света от подобна позиция". Захарова нарече „глупави“ изявленията на ръководството на НАТО за приближаването на Русия до границите на Алианса и че представлява заплаха за страните-членки, докато именно този блок, чиито общи военни разходи в пъти надвишават руските, противно на обещанията, дадени през 90-те години на миналия век, проведе две вълни разширяване на изток, изграждане на военна инфраструктура и е активен по руските граници.
„Честно казано, сигналите, които редовно идват от висшето политическо ръководство на Федерална република Германия, според които Руската федерация представлява заплаха за Германия, изглеждат доста странни", обобщи говорителят на външното министерство. „Освен това подобни оценки придобиват доктринален и директивен характер, отразени в правителствени решения и програми в Германия. Бихме искали да се надяваме, че в Берлин по-скоро, отколкото по-късно, реализмът ще надделее в стратегията по отношение на нашата страна и от своя страна ще бъдем готови за взаимно уважителен и откровен диалог с Германия по най-широк кръг от належащите международни проблеми и двустранни въпроси на основата на взаимното разбирателство".