Отидете към основна версия

1 827 8

Две сонди на НАСА се разбиха на Луната

  • наса-
  • мисия-
  • луната-
  • сонди
Снимка: НАСА

Две сонди на НАСА, които повече от година изучават гравитационното поле и вътрешния строеж на Луната в рамките на проекта GRAIL, вчера слязоха от окололунната орбита и паднаха на повърхността на земния спътник, както беше предварително планирано, съобщи сайтът на Американската космическа агенция.

По данни на специалистите от Лабораторията за реактивно движение в Пасадена, Калифорния, спътниците близнаци Ebb и Flow с интервал от половин минута са се врязали в скала в района на кратера Голдшмид на Северния полюс на Луната със скорост 1,7 км в секунда. В момента на падането на апаратите този район се е намирал в сянка, ето защо да се наблюдава финала на мисията от Земята е било невъзможно. Преди сблъсъка за последен път са били включени двигателите на сондите, за да могат да отработят останалото гориво, уточни ИТАР-ТАСС.

Решението за приключването на мисията на сондите е било взето именно заради привършването на горивото и защото разположението на тяхната орбита вече не е давало възможност да се събира информация.

Разбиването на сондите е било осъществено по такъв начин от специалистите, че да не бъдат повредени „историческите местности“ върху земния спътник – районът на кацането на космическия кораб „Аполо“. Мястото на падането на апаратите на НАСА вече е наречено по името на починалата през юли американска астронавтка Сали Райд. През 1983 г. тя става първата американка, полетяла в Космоса, а през последните години от живота си се е занимавала и с изследвания на Луната.

Сондите бяха пуснати през септември миналата година и беше планирано да работят на лунна орбита три месеца, но впоследствие НАСА реши да продължи мисията им. По-голяма част от събраните от тях данни все още не е анализирана, но ръководителите на мисията вече я обявиха за успешна. Общата стойност на проекта е 487 млн. долара. С помощта на сондите в значителна степен е повишена точността на картите за лунната гравитация, което ще помогне при подготовката на бъдещи пилотирани полети към спътника на Земята.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини