Командирът на американския контингент в Афганистан наскоро заяви, че САЩ и НАТО започват да изтеглят войските си от страната. Според плана това ще приключи преди 11 септември. Ще бъде сложен бърз край на 20-годишната война в Афганистан, която обаче оставя страната опустошена.
Преди двадесет години САЩ започнаха войната под флага на борбата с тероризма, което обаче доведе до шокираща хуманитарна катастрофа. Според статистика от проекта "Военни разходи", иницииран от Бостънския университет, жертвите на войната в Афганистан от 2001 г. насам са около 241 000, включително над 71 000 цивилни. Дори в столицата Кабул експлозиите и терористичните атаки не престават, а страданията на афганистанците са изключително тежки.
Много хора загиват и развитието на страната е в застой. Днес Афганистан все още е една от най-слабо развитите страни в света. Според данни на Азиатската банка за развитие 54,5% от афганистанското население живее под прага на бедността, а 40,1% от него в трудоспособна възраст изкарва под 2 щатски долара на ден.
За 20-годишната война са инвестирани над 2 трилиона щатски долар, а загиналите американски военнослужещи са 2400. Въоръжените сили на талибаните на са изкорени, а напротив, стават по-силни, в резултат на което несигурността за бъдещето на Афганистан се увеличава.
Намесата на САЩ в Афганистан бележи пълния провал на „американската демокрация“. Ако Афганистан отново стане развъдник на терористични сили, това несъмнено би било най-голямата ирония на дългогодишната война на САЩ.
Афганистанската война е само върхът на айсберга в интервенционизма на САЩ и хаоса по света, създаден от тях. Ирак, Сирия, Либия... всички страни, които са били намесени от въоръжените сили на САЩ, са изпаднали в политически сътресения, икономическа депресия и влошаване на живота на хората. Очевидно е, че САЩ действително се месят в работите на тези държави в името на „демокрацията" и създават катастрофи с правата на човека под знамето на „човешките права". САЩ се превърнаха в най-голямата пречка за глобалната стабилност.