Съединените щати винаги са се смятали за ориентир за свободата и демокрацията и „глобален пазител на правата на човека“, но от дълго време игнорират реалността, а именно дискриминацията и несправедливото отношение към мюсюлманите в страната, както и призивите им за подобряване на икономическите възможности и свободата на вероизповедание, пише радио „Китай“.
От началото на 21 век периодично се появява „ислямофобията“. Демократите и републиканците използват мюсюлманите като инструмент за печелене на политически гласове. Като представител на американската мюсюлманска общност, шампионът по бокс Мохамед Али веднъж каза: „Най-добрият начин да осъществиш мечтата си е да се събудиш“.
На президентските избори през 2016 г. в САЩ Доналд Тръмп държеше да рекламира т. нар. „мюсюлмански въпрос“ и дори заплаши да създаде база данни или списък за наблюдение за проследяване на мюсюлманите в страната и заяви в дебат „ислямът ни мрази“. Когато Тръмп встъпи в длъжност, той подписа така наречената „мюсюлманска забрана“ на 27 януари 2017 г. Тази административна заповед предизвика поредица от силни реакции и протести както в страната, така и в международен план.
Бен Карсън, който е от Индиана и беше избран в Конгреса като мюсюлманин, беше публично разпитан и дори провокиран от други депутати, като бе поискано от него да докаже лоялността си към САЩ, като публично осъди шериата.
Учен, който в продължение на 20 години изучава анти-мюсюлманските настроения в американското общество, стигна до заключението, че така наречената „ислямофобия“ достига връх сред републиканците по време на избори, а на демократите този страх често е в навечерието на започвани срещу ислямски страни войни.
Съединените щати са известни като „демократична държава“. Що се отнася до религията и расовите политики, те твърдят, че прилагат политики за расово и етническо равенство и религиозна свобода, но това не е така.
Поради недостига на човешки ресурси в миналото, САЩ приветстваха имигранти от цял свят, включително мюсюлмански. Когато обаче броят на мюсюлманите в Съединените щати достигна определен брой и основното американско общество се почувства застрашено, то незабавно промени лицето си и предприе различни имплицитни или явни политики и мерки за дискриминация, ограничаване, потискане и преследване на мюсюлманските групи.