Отидете към основна версия

3 349 30

Джеф Ратке: „Северен поток 2“ налага значителни задължения на Германия

  • северен поток 2-
  • джеф ратке-
  • задължения-
  • противоречия-
  • сделка

В САЩ този проект е дълбоко противоречив, срещу него са както демократи, така и републиканци

Снимка: Shutterstock

Споразумението между САЩ и Германия за газопровода „Северен поток 2“ налага значителни задължения, включително финансови, на Берлин, и също ще предизвика лавина от критики от страна на Конгреса на САЩ срещу администрацията на Вашингтон. Това мнение изрази Джеф Ратке, президент на Американския институт за съвременни германски изследвания към университета „Джон Хопкинс“, коментирайки по искане на кореспондент на ТАСС сделкатa, насочена към преодоляване на предизвиканите противоречия по проекта за тръбопровода, предаде агенция „Фокус“.

„Разбира се, германското правителство е щастливо, че сделката е постигната, тъй като ще премахне заплахата от [едностранни американски] санкции. Но тя идва със значителни ангажименти от [страна на Берлин]. Някои от тях са финансови и включват Украйна. Други са политически - като ангажимент за действия на държавно ниво, ако Русия извърши агресивни действия срещу Украйна“, каза експертът, бивш служител на Държавния департамент на САЩ, пенсиониран дипломат от кариерата с 24-годишен опит.

„САЩ се надяват, че това (постигнатите споразумения ) ще позволи на германско-американското партньорство, което преживява ренесанс под администрацията на [президента Джо] Байдън, да се развива по-нататък към общи цели, по-специално европейската сигурност. Ако успее, тогава ще става дума за дългосрочния успех на Вашингтон, въпреки че администрацията на Байдън ще трябва да издържи буря от критики от Конгреса“, прогнозира Ратке.

През 2014-2015 г. той работи като официален представител на американския отдел за външна политика, подчертава агенцията.

Според експерта „администрацията на Байдън се опитва да разреши дилемата около „Северен поток 2“. В САЩ този проект е дълбоко противоречив, срещу него са както демократи, така и републиканци“, отбеляза той.

В същото време, Ратке е убеден, има граници докъде могат да стигнат САЩ в противодействието на „Северен поток 2“, без [негативно] влияние върху други американски интереси [в отношенията] с Германия. „Берлинската сделка представлява опит да се засили подкрепата на Германия за Украйна и да се създаде положителен тласък [в] ЕС по въпроси, свързани с енергетиката“, казва анализаторът. Институтът, който той ръководи, е базиран във Вашингтон.

Ратке не отговори еднозначно на въпроса кой е спечелил и кой е загубил от сделката, дали постигнатите споразумения могат да се считат за компромис за всички страни, участващи в нея. Той също така отказа да оцени коментарите на сенаторТед Круз (РП, Тексас), който преди това определи сделката като „пълна капитулация“ на Байдън на руския президент Владимир Путин и „геополитическа грешка за поколенията“ от САЩ. „Не бих определил [споразумението] като компромис за всички засегнати страни. И няма да анализирам коментара на сенатор Круз“, каза специалистът.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини