Отидете към основна версия

2 848 22

Барбадос обяви Риана за национален герой

  • барбадос-
  • национален герой-
  • риана-
  • певица-
  • независимост-
  • великобритания-
  • остров

Риана прие почетното признание

Снимка: БГНЕС/ EPA

Барбадос, която в полунощ стана република и се сбогува с управлението на британската кралица Елизабет Втора, обяви певицата Риана за национален герой, предадоха световните агенции. Решението бе съобщено от премиерката Мия Мотли по време на пищните тържества, с които бе обявена Барбадоската република. Риана прие почетното признание, предаде БТА.

Точно в полунощ Барбадос официално се обяви за република и вече не признава кралица Елизабет Втора за свой държавен глава. Островната държава на Карибите, известна с райските си плажове, рома си и с родената там световна звезда Риана, вече си има друг държавен глава. Това е Сандра Мейсън, която досега беше генерал губернатор на страната. Мейсън, която е на 72 години и е била съдия и прокурор, както и посланик на Барбадос във Колумбия, Венецуела, Чили и Бразилия, положи клетва като държавен глава в полунощ в столицата на Барбадос - Бриджтаун. Пищната церемония на Площада на героите бе белязана от замяната на знамето на британската кралица с флага на страната. "Народът на Барбадос трябва да формира бъдещето на страната. Народът е пазител на страната", заяви в първата си реч като президент Мейсън. На церемонията прозвуча държавния химн и отекнаха 21 топовни салюта.

Специално за церемонията в Барбадос дойде и принц Чарлз, син на Елизабет Втора и британски престолонаследник. Той предаде на местните власти най-сърдечните поздрави от майка си. "Създаването на тази република е възможност за ново начало", заяви Чарлз. "От най-мрачните дни на нашето минало и потресаващата жестокост на робството, което завинаги беляза нашата история, народът на този остров построи своя собствен път с изключителна сила на духа", добави Чарлз. Заради церемонията по обявяването на републиката комендатският час в Барбадос, наложен заради коронавирусната пандемия, временно бе отменен, за да могат барбадосците да излязат по улиците на столицата и на други населени места и да се порадват на пищната заря в края на тържествата. Барбадос обяви независимост от Обединеното кралство през 1966 г., но оттогава подобно на Австралия или Канада признаваше британската кралица за свой държавен глава. Сега след обявяването на Барбадоската република стана ясно, че страната остава член на Общността на нациите.

По време на тържествата премиерката на Барбадос Мия Мотли връчи на принц Чарлз най-престижното държавно отличие - Ордена на свободата. Но това породи полемика. Според Кристина Хиндс, професор по международни отношения в Западноиндийския университет на Барбадос, британското кралско семейство е виновно за експлоатацията на този район и не е поднесло никакви официални извинения или е платило обезщетения заради нанесените вреди. Според местни активисти британската колонизация и робството са пряко отговорни за неравностите на острова. Въпреки че физическите вериги на робството са счупени, в съзнанието на хората остават ментални вериги, заяви Фирхана Булбулия, основателка на Мюсюлманската асоциация на Барбадос.

Между 1627 и 1833 г. в Барбадос пристигат около 600 хиляди взети в робство африканци, които работят в захарните плантации, от които английските собственици правят състояния. Барбадосци припомнят освен това, че младата република има още по-спешни проблеми за разрешаване, като икономическата криза, причинена от коронавирусната пандемия, която само подчерта зависимостта на страната от туризма, особено от британския. Преди пандемията островът беше посещаван ежегодно от над 1 милион души. Сега улиците на населените места са пусти, а безработицата е достигнала близо 16 процента, което е с 9 процента повече в сравнение с предишната година, въпреки заемите, взети от правителството с цел финансиране на обществения сектор и създаване на работни места. Барбадос е с население 300 000 души. Последно на Карибите република беше обявена през 70-те години на миналия век. Тогава Доминика, Тринидад и Тобаго и Гвиана станаха републики. А последният път, когато британската кралица беше отстранена като държавен глава, беше през 1992 г., когато Мавриций, остров в Индийския океан, се обяви за република.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 16 гласа.

Свързани новини