Ситуацията във и около Украйна остава непредвидима и няма увереност за намеренията на Русия, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след края на първия ден от заседанието на министрите на външните работи на Пакта в Рига.
Столтенберг припомни, че Русия е поискала да скъса дипломатическите си отношения с НАТО и призова страната да премисли решението си, както и отново да се включи в диалога с Пакта в името на мира и сигурността.
„Виждаме значителна и необичайна концентрация на сили, която не е оправдана и обоснована. Също така тя е придружена от подсилена реторика и дезинформация. И ние знаем, че Русия е използвала преди това сила срещу Украйна и други съседи“.
Според Столтенберг няма яснота около това какви са намеренията на Москва. Той повтори предупреждението, че Кремъл ще плати висока цена при нова агресия.
„Русия ще плати висока цена, ако отново използва сила срещу независима суверенна нация като Украйна. Ние показахме, че можем да налагаме икономически и политически санкции, а също така увеличихме и военното си присъствие в региона“, каза Столтенберг.
НАТО е готова да се противопостави в сътрудничество със съюзниците си от ЕС на хибридната кампания, предприета от режима в Беларус, каза още Столтенберг.
Според него „авторитарните режими обръщат гръб на основания на правила световен ред“.
„Те насърчават алтернативни модели на управление и подкопават чрез пропаганда и дезинформация обществата в демократичните държави, като използват зловредни кибермеханизми за намеса в изборите“, каза Столтенберг и уточни, че сред страните, които правят това са Русия и Китай.
Преди срещата държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкен обяви като приоритет сътрудничеството с Русия, но също бе категоричен:
„Сътрудничеството е решаващо и остава такова в лицето на продължаващите действия на Русия в Украйна, все по-войнствената реторика, засилването на военното присъствие, необичайните военни маневри по украинската граница. Но нека да подчертая отново, че всякакви ескалиращи действия на Русия представляват голяма загриженост за Съединените щати, и всякакво подновяване на агресията ще предизвика сериозни последствия.“
Днес Столтенберг ще се срещне с външните министри на Украйна и Грузия. Те също участват в срещата като представители на страни партньори.
По-рано говорителят на европейската служба за външна дейност Петер Стано заяви, че се правят опити за организиране на среща между върховния представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел и министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров.
В отговор на въпрос за струпването на руски войски на границата с Украйна говорителят нарече всички информации в тази връзка „много обезпокояващи“.
Стано уточни, че службата е във връзка с трансатлантическите партньори, като са осъществени и контакти на различни дипломатически равнища. И припомни, че Борел ще проведе среща по-късно днес в Рига с премиера на Украйна Денис Шмихел.
През февруари върховният представител по външната политика бе на визита в Москва, която бе определена за него като „унизителна“ от европейските медии.