Отидете към основна версия

1 701 0

Масови отворени онлайн курсове с подкрепата на ЕК

  • масови отворени онлайн курсове-
  • онлайн-
  • ек-
  • висше образование

Партньори от 11 страни обединиха усилия, за да обявят старта на общоевропейската инициатива за масови отворени онлайн курсове (МООК) с подкрепата на Европейската комисия. МООК са университетски онлайн курсове, които позволяват на гражданите да получат достъп до качествено образование, без да се налага да напускат домовете си. Близо 40 курса, които обхващат широк кръг специалности, ще бъдат на разположение безплатно на 12 езика.

Тази инициатива се ръководи от Европейската асоциация на университетите с дистанционно обучение (EADTU) и включва най-вече отворени университети. Партньорите са от следните държави: Франция, Италия, Литва, Холандия, Португалия, Словакия, Испания, Обединеното кралство, Русия, Турция и Израел. Подробна информация за инициативата и за предлаганите курсове можете да намерите на следния портал: www.OpenupEd.eu., съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия.

Андрула Василиу, европейски комисар по въпросите на образованието, културата, многоезичието и младежта, приветства новата инициатива: „Това е вълнуващо събитие и аз се надявам, че то ще отвори образованието към десетки хиляди студенти и ще стимулира нашите училища и университети да възприемат по-новаторски и гъвкави методи на обучение. Движението на МООК вече придоби популярност, особено в САЩ, но настоящият общоевропейски старт го извежда на ново равнище. То е отражение на европейски ценности като равенство, качество и многообразие, а участващите партньори са гаранция за високото качество на образованието. За нас това е основна част от стратегията за отваряне на образованието, която Комисията ще стартира през лятото.“

Ръководител на инициативата е професор Фред Мълдър, председател на специалната група за отворено образование към EADTU и на катедрата на ЮНЕСКО по образователни ресурси със свободен достъп. „Можем да бъдем полезни на Европа, като се възползваме напълно от възможностите, създадени от революцията на МООК, но с по-широка перспектива за отваряне на образованието. Целта ни е да отговорим на необходимостта от по-достъпна система на висше образование, която отрежда централна роля на обучаващия се. Европейските МООК ще осигурят качествени материали за самообучение и ще бъдат мост между самостоятелното учене и формалното образование. При някои от курсовете ще се дават образователни кредити, които ще важат например за постигането на образователна степен. Освен това ние ценим многообразието от езици и култури“, добавя Мълдър, който е бил ректор на Отворения университет в Нидерландия от 2000 до 2010 година.

Председателят на EADTU Уил Суон заяви: „От десетилетия отворените университети в Европа и техните партньори осигуряват най-висококачествено образование и обучение за всички желаещи. Общоевропейската инициатива за МООК е израз на колективния ни стремеж към все повече иновации. Стремежът ни е да разширим палитрата от курсове, предлагани от първоначалните партньори, и да приемем нови партньори от цял свят, които споделят нашите идеи и опит в полза на гъвкаво и съобразено с нуждите висше образование.“

Комисар Василиу, заедно с професор Мълдър и с председателя на EADTU г-н Суон, ще обяви началото на Европейската инициатива за МООК по време на международна медийна проява, организирана от Отворения университет в Нидерландия, на 25 април, четвъртък (11.00―12.00 ч. централноевропейско време), която ще бъде предавана по интернет. Към тях ще се присъедини и Хавиер Пратс Моне, заместник-генерален директор на ГД „Образование и култура“ към Европейската комисия. Можете да гледате събитието онлайн на адрес: www.ou.nl/moocs. Медиите, които желаят да участват в дискусията онлайн, следва да се регистрират предварително на сайта.

Специалностите обхващат математика, икономика, електронни умения, електронна търговия, изменение на климата, културно наследство, корпоративна социална отговорност, съвременен Близък изток, изучаване на чужди езици и творческо писане. Всеки партньор предлага курсове чрез своя собствена платформа за обучение и поне на официалния език на страната си. Понастоящем може да се избира между 11-те езика на партньорите плюс арабски.
 

Курсовете могат да протичат или за предварително определен период, или по всяко време и съобразно с ритъма на всеки студент. Обикновено броят на часовете варира от 20 до 200. Всички курсове могат да завършат със сертифициране: свидетелство за завършен курс или т.нар. „бадж“, или сертификат за кредити, които могат да се вземат под внимание при постигането на образователна степен. В последния случай студентите трябва да внесат такса за сертификата, варираща от 25 до 400 евро в зависимост от продължителността на курса (броя на часовете) и институцията.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини