Отидете към основна версия

3 311 13

Турция: Безопасно място за престой на руснаците?

  • турция-
  • русия-
  • руснаци-
  • престой-
  • олигарси

От началото на военните действия в Украйна, поне един олигарх и хиляди други руснаци пристигнаха в Турция

Снимка: Shutterstock

Откакто инвазията на Русия в Украйна предизвика вълна от западни санкции срещу Москва, поне един олигарх и хиляди други руснаци пристигнаха в Турция, смятана за безопасно място за престой, инвестиране и държане на активи, въпреки членството си в НАТО, предаде Агенция "Ройтерс".

Действието като безопасно убежище, повишава рискове за турското правителство, банки и бизнес, които могат да бъдат изправени пред трудни решения и наказания, ако Съединените щати и ЕС засилят натиска върху Москва с още по-широки санкции.

ЗАЩО ТУРЦИЯ Е ПРИВЛЕКАТЕЛНА ЗА РУСНАЦИТЕ?

Турция заяви, че решението на руския президент, Владимир Путин, да нахлуе в Украйна е неприемливо. Тя не се противопоставя на санкциите, но и не ги прилага.

Турската икономика, която вече е засегната от валутна криза и растяща инфлация, разчита в голяма степен на руския петрол, газ, търговия и туризъм.

Съобщава се, че около 14 000 руснаци са пристигнали в Турция от началото на войната на 24 февруари, като много от тях са носели пачки пари поради блокиране на кредитните им карти в САЩ и предизвикателства при извършването на основно банкиране. Брокерите казват, че много от тях използват пари в брой и конвертирани криптовалути, за да купуват имоти като сигурна инвестиция.

Роман Абрамович, един от няколкото руски олигарси, включени в черния списък на Запада, също посети Турция и две от неговите суперяхти на обща стойност 1,2 милиарда долара акостираха в турските курорти миналата седмица.

Турският външен министър, Мевлют Чавушоглу, каза в събота, че руските олигарси и граждани са "разбира се" добре дошли и могат да правят бизнес в Турция според международното право.

МОЖЕ ЛИ СИГУРНОСТТА ДА ПРОДЪЛЖИ?

Западните правителства вече заграбиха активите на някои олигарси, замразиха руските резерви и я изместиха от банковата система SWIFT и биха могли да притиснат Анкара да затегне положението спрямо Москва. Анализатори казват, че биха могли да наложат вторични санкции на тези, които правят бизнес с основната цел - Русия.

„Ако хуманитарната трагедия продължи и Путин няма намерение да отстъпва, мисля, че вторичните санкции са неизбежни“, каза Хакан Акбас, основател на базираната в Истанбул „Strategic Advisory Services“, която се занимава със санкции.

„Западът ще обърне повече внимание на всички потенциални страни с вратичка, за да не се превърнат в безопасно убежище“, каза той. "Ръцете на Анкара ще бъдат вързани... и тя неизбежно ще трябва да заеме по-твърда позиция срещу Русия."

Това може да предизвика хлад в турските банки и компании, работещи с руски клиенти.

Но предвид усилията на Турция да посредничи между Москва и Киев, тя може да избегне кръстосания огън на санкциите. Поредният кръг от мирни преговори трябва да се проведе в Истанбул тази седмица.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: