Отидете към основна версия

1 741 2

Въпреки войната в Украйна има причини, поради които Индия ще купува оръжие от Русия

  • украйна-
  • война-
  • индия-
  • русия-
  • оръжия-
  • сащ-
  • нирмала ситхараман

По време на посещение в САЩ през април финансовата министърка Нирмала Ситхараман каза, че Индия иска да остане добър приятел на Запада.

Снимка: Shutterstock

Дългогодишните връзки между Индия и Русия, особено в отбранителния сектор, повдигат нови въпроси след руската инвазия в Украйна, посочва Би Би Си.

По време на посещение в САЩ през април финансовата министърка Нирмала Ситхараман каза, че Индия иска да остане добър приятел на Запада.

Но тя също така добави, че Индия не иска да губи военна мощ и трябва да се грижи за своята сигурност. Това би трябвало да означава, че военнотехническото сътрудничество между Индия и Русия ще продължи.

Индия е един от най-големите вносители на оръжие в света и е установила тесни и дългосрочни връзки в тази област с Москва още по времето на Съветския съюз.

Като се има предвид, че през 2019 г. военните разходи на Индия са били 2,4 процента от нейния БВП (около 93.9 млрд. долара), както сочи справочникът на ЦРУ за страните по света, има защо Русия, а и други държави, да се стремят да въоръжават армията на тази страна. Въоръжените ѝ сили наброяват 1,45 млн. души на активна служба.

Поради съперничеството си с Пакистан и все повече с Китай, Москва остава ключов партньор за Делхи след разпадането на СССР през 90-те години.

Според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ) през периода 2017-2021 г. от Русия са идвали 46 процента от индийския внос, припомня АФП.

Институтът също така отбелязва, че през 2021 г. най-големи са разходите за отбрана на САЩ, Китай, Индия, Великобритания и Русия.

Да не забравяме, че през декември 2021 г. Владимир Путин посети Индия и подписа с премиера Нарендра Моди ново споразумение за сътрудничество в отбраната за идните 10 години.

Оръжията не са единствената сфера, в която Москва и Делхи движат сериозен бизнес. Русия е готова да продава петрол сорт Урал на Индия със значителна отстъпка - на цена от 35 долара за барел, съобщиха световните агенции в началото на април.

Русия иска Индия да закупи 15 милиона барела петрол, договорени за тази година, само като начало, казаха за Блумбърг запознати с темата източници. Москва също така е предложила плащания, деноминирани в рупии и рубли, използвайки руската система за финансови трансакции СПФС - аналог на международната система SWIFT, което може да направи търговията по-привлекателна за Индия, допълниха източниците.

Делхи ще продължи да купува суров петрол от Русия, тъй като хората се нуждаят от по-евтин петрол след скока на световните цени, заяви индийският финансов министър Нирмала Ситхараман, цитиран от Ройтерс.

Но при оръжията – по-специално при тежките въоръжения – според американския изследователски център „Стимсън“ делът на произведените в Русия в индийската армия може да достигне до 85 процента. Става дума за оборудване като изтребители, атомни подводници, самолетоносачи, танкове и ракети.

Въпреки изпитаните през десетилетията връзки през последните десет години зависимостта на Индия от руските оръжия намаля и тя започна по-често да купува оръжия от други страни – Франция, Израел, САЩ и в по-малка степен от Великобритания.

От Франция Индия закупи изтребители „Рафал“ и „Мираж“ и подводници от проекта „Скорпен“. По време на неотдавнашното посещение на индийския премиер Нарендра Моди във Франция той и домакинът му подписаха меморандум за задълбочаване на сътрудничеството в областта на високотехнологичната отбрана.

Британският премиер Борис Джонсън също развива военнотехническо сътрудничество с Индия: по време на неотдавнашното си посещение в Делхи, Великобритания и Индия подписаха редица споразумения, по-специално за разработването на нови технологии за бойни самолети.

В Израел Индия, наред с други неща, купува: дронове и оборудване за тях; радарни системи; средства за противовъздушна отбрана; прецизни и управляеми ракети.

Връзките на Индия със САЩ също се увеличават, като военната търговия между двете се увеличава значително между 2018 и 2019 г., например.

Основните придобивания включват транспортни самолети C-130, самолети с голям обсег за ВМС, ракети и дронове, а неотдавнашно изявление на Пентагона говори за задълбочаване на сътрудничеството в областта на киберсигурността .

Поради бързо променящата се ситуация в света връзките на Индия със страни като САЩ, Франция и Израел се развиват по-бързо.

Въпреки това Индия не осъди руската агресия в Украйна, като даде да се разбере, че не иска да взема страна.

Редица експерти смятат, че заради санкциите срещу Русия Индия може скоро да няма друг избор, освен да намали обема на руския военен внос.

Износът на руско оръжие за Индия може да бъде повлиян от няколко фактора, единият от които е изразходването на голямо количество във войната в Украйна. Освен това индийските купувачи следят колко ефективно е руската техника и други оръжия в украинския конфликт.

Засега изглежда не е възможно Индия да не купува руско оръжие.

В октомврийски доклад на Конгреса на САЩ се казва, че днес „индийската армия не може да функционира ефективно без оборудване, доставено от Русия, и ще продължи да разчита на руски оръжия в краткосрочен и средносрочен план“.

В доклада се отбелязва, че Русия продава оръжия на относително ниски цени.

Сагита Саксина, редакторка на индийското списание „Авиейшън енд дифенс юнивърс“ , смята, че поне индийските сухопътни войски определено ще продължат да купуват оръжия от Русия.

Тя казва, че това ще бъде улеснено не само от факта, че индийските войници са имали време да свикнат с оборудването, но и от факта, че отношенията между Русия и Индия са били изпитани от времето.

Въпреки това анализаторката казва, че Индия трябва да развие своя собствена отбранителна индустрия, макар и понякога в партньорство с други страни.

Индия ще купува оръжия от всеки, който предложи най-добрите условия, било то Русия или други страни, казва анализаторката.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания