Отидете към основна версия

1 642 5

Mикропластмасата се натрупва по-бързо на морското дъно

  • балтийско море-
  • пластмаса-
  • замърсяване

Целта на новото изследване е била да проучи обема и разпределението на микропластмасата в Балтийско море

Снимка: БГНЕС

Руски учени установиха, че частиците микропластмаса се натрупват по-бързо на морското дъно, отколкото в крайбрежните зони, и образуват специален вид седимент, който трябва да има предвид при екологичния мониторинг на акваториите, съобщи ТАСС.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Marine Pollution Bulletin", съобщават от пресслужбата на Руската научна фондация, цитирана от БТА.

"Установихме, че частиците микропластмаса в Балтийско море са най-концентрирани в дълбоководни седименти на десетки километри от брега. Това означава, че теченията играят най-голяма роля в разпространението на този вид замърсяване. В бъдеще планираме да проучим по-подробно особеностите на частиците микропластмаса с различна форма и размер, които се утаяват на дъното", казва Ирина Чубаренко, главен изследовател и ръководител на Лабораторията по морска физика в Института по океанология "Ширшов" на Руската академия на науките.

Целта на новото изследване е била да проучи обема и разпределението на микропластмасата в Балтийско море. Учените са събрали 53 проби от морското дъно на различни места и дълбочини (от три до двеста метра) по време на осем експедиции с изследователски кораб.

Резултатите от анализа показват, че най-разпространеният вид микропластмаса (74,5 процента) е под формата на дълги тънки влакна.
Учените също така са открили пластмасови опаковки (19,8 процента) и фрагменти с различни форми (5,7 процента). Според изследователите по-голямата част от откритата пластмаса са остатъци от полиетилен и полипропилен, които се използват в производството на торбички, бутилки и съдове за еднократна употреба.

Учените освен това са установили, че количеството микропластмаса варира в различните райони на Балтийско море. Същевременно повечето частици микропластмаса се натрупват на по-голяма дълбочина. Според изследователите това може да се обясни с теченията, които не позволяват на отломките да се утаят в крайбрежната зона.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания