На фона на неотдавнашната ескалация между Гърция и Турция и войнствените заплахи, идващи от Анкара, министрите на националната отбрана на двете страни - Никос Панайотопулос и Хулуси Акар, ще проведат кратка среща в четвъртък в кулоарите на Министерската среща на върха на НАТО в Брюксел в усилия да се поддържат каналите за комуникация отворени, пише гръцкия вестник "Катимерини"
Програмата на Панайотопулос не включва планирана среща с Акар, но е ясно, че има настроение за разговор, дори и за ограничено време, за да се изпрати съобщението, че въпреки повишаването на напрежение, каналите на ниво национални министри на отбраната са отворени.
Положителен сигнал за тази цел очевидно беше подаден и от Анкара във вторник, въпреки словесната конфронтация между Акар и гръцките депутати по време на заседание на парламентарната комисия на НАТО в Истанбул.
Накратко, изглежда, че има взаимна воля за срещата на най-високите нива на двете правителства. Съдържанието на преговорите между Панайотопулос и Акар не е уточнено.
Междувременно говорителят на германското външно министерство Кристиан Вагнер каза в сряда, че последните изявления на турското правителство срещу Гърция "не помагат на конструктивния диалог и стабилността в региона".
"Агресивната реторика, особено, както и турските нарушения на гръцкото въздушно пространство дават повод за безпокойство", каза той.
Вагнер направи коментара в отговор на въпрос относно проведената във вторник среща в Берлин между германски, френски, американски, британски и турски официални лица.
Германското правителство, каза той, "работи усилено с партньори за диалог и деескалация в Източното Средиземноморие".
По отношение на позицията на Германия относно милитаризацията на гръцките острови, Вагнер цитира откъс от изявление на германския външен министър Аналена Бербок, в което се казва, че "Гърция играе важна роля, когато става въпрос за сигурността на Средиземноморския регион".
"Във момент, когато европейският ред за сигурност е фундаментално предизвикан от президента (на Русия Владимир) Путин, ние трябва да бъдем обединени като съюзници на НАТО и европейски партньори. Проблемите трябва да се решават чрез дискусия, а не чрез ескалация на напрежението", се казва в изявлението.
Турция трябва да престане да отправя заплахи и да се ангажира с действия, които са вредни за добросъседските отношения и трябва да зачита суверенитета, териториалните води и въздушното пространство на всички държави-членки на Европейския съюз, каза в четвъртък главният говорител на Европейската комисия по външните работи Петер Стано.
Според гръцката държавна информационна агенция АНА-МПА, Стано е заявил, че ЕС и неговите страни-членки очакват Турция да има конструктивно поведение и да избягва стъпки, които ескалират напрежението с Гърция, предупреждавайки, че ако това не бъде направено вбъдеще ще принуди блока да изработи подходящия отговор.
Стано подчерта, че всички различия трябва да бъдат разрешени по мирен начин, чрез диалог и при спазване на международното право.