Всяка седмица жени се вкарват нелегално в Норвегия. И в Норвегия, и в Швеция полицията е разкрила мрежи за проституция, в които повечето жени идват от Украйна. Това съобщава норвежката телевизия NRK, която получи достъп до снимки и документи, показващи как полицията е следила извършителите.
„Това е първият път, когато виждаме повече украинки, отколкото румънки“, каза за NRK шведският полицейски инспектор и експерт по проституцията Симон Хагстрьом, който участва в разследването. Според него увеличаването на броя на жените от тази страна явно се дължи на войната. Жените в това проучване не са кандидатствали за убежище в скандинавските страни, но са жертви на трафик на хора, вижда той.
Мрежата в Норвегия се състои от около двеста източноевропейски жени и е съществувала и в Украйна преди войната. В голямо разследване на сексуална експлоатация шведската полиция откри, че много жени са били транспортирани директно до границата с Норвегия и предупреди норвежките си колеги.
Не е известно точно колко украинки са били вкарани в страната след руската инвазия. Повече от 100 жени са живели в сграда в Осло по време на нападението, каза полицията.
Украинка и съпругът ѝ норвежец са заподозрени в управлението на тази мрежа за проституция в Норвегия. Жертвите бяха представени онлайн. Потенциалните клиенти можеха да видят снимки на уебсайт, където им беше дадена информация за жените и за услугите и свързаните с тях цени, които биха могли да използват.
В Швеция Пер-Андерс Андерсон, собственик на хотел близо до норвежката граница, беше изненадан, че постоянно пристигат коли, пълни с жени, каза той пред телевизионния оператор NRK. Те бяха оставени в хотела и взети ден по-късно от мъж. Жените били от Източна Европа и казали, че отиват в Норвегия, каза Андершон.
В Швеция и Норвегия проституцията е незаконна.
„Жените в уязвимо положение често са по-доверчиви“, казва Ина Хът, директор на Националния координационен център срещу трафика на хора (CoMensha).
„Заедно с други организации направихме дигитални предупреждения: бъдете нащрек за приятни разговори, уверете се, че приятелите и семейството винаги знаят къде се намирате“, казва Хът.
На други места в Европа, според европейската платформа La Strada International, са направени десет официални доклада за сексуална експлоатация на украински бежанци, включително в Германия, Белгия и Полша.
Хът смята, че истинският проблем е много по-голям: "Обикновено докладите, които идват при нас, са върхът на айсберга." Често участващите жени не осъзнават веднага, че става въпрос за трафик на хора. Например, може да отнеме много време, преди това да попадне на радара на хуманитарните организации.
Най-голямата група чуждестранни жертви на сексуална експлоатация в Нидерландия идва от Румъния, следвана от Нигерия.