Отидете към основна версия

882 2

Колумбия иска създаване на международен фонд за опазване на Амазонската гора

  • колумбия-
  • амазонска-
  • гора-
  • международен-
  • фонд

Президентът на Колумбия Густаво Петро съобщи, че ще поиска от богатите държави и от международни корпорации да плащат на селяните, за опазват Амазонската екваториална гора

Източник: БГНЕС

Президентът на Колумбия Густаво Петро съобщи, че ще поиска от богатите държави и от международни корпорации да плащат на селяните, за опазват Амазонската екваториална гора и да възстановяват обезлесените райони, предаде Франс прес.

Трябва да се създаде финансов фонд, в който да постъпват по около 500 милиона долара годишно и да действа постоянно в продължение на 20 години, така че големите компании и правителствата на най-богатите държави да могат, ако наистина искат напредък в борбата срещу климатичните промени, да ни финансират – било то чрез въглеродни кредити или чрез директни вноски. това заяви Петро по време на посещение в училище за деца на коренното население в Летисия, столица на департамента Амасонас, предаде БТА.

Държавният глава, който е от левицата, обяви също намерението си да предложи тази инициатива на следващата конференция на ООН за климата – СОП-27, която ще се проведе през ноември в Египет.

С тези пари новото колумбийско правителство смята да изплаща месечни възнаграждения на „сто хиляди амазонски семейства“, които „ще оставят гората да расте, там където вече е изгорена“ и ще я опазват, „там където е уязвима“, за да бъдат спасени 21 милиона хектара, унищожени в най-богатия и с най-голямо биоразнообразие субрегион на планетата.

Басейнът на река Амазонка се простира на повече от 74 милиона квадратни километра. Той обхваща близо 40 на сто от Южна Америка на територията на 9 държави с общо 34 милиона души, преобладаващо коренно население.

Петро, който е първият ляв резидент в историята на Колумбия, встъпи в длъжност на 7 август с амбициозен проект за околната среда, който цели преминаване на страната към използване на чиста енергия и прекратяване на проучването за нови нефтени кладенци, наред с други мерки.

Докато говореше вчера под дъжда, Петро нареди също на силите за сигурност да „заловят големите хищници от амазонските гори“ и „да реагират незабавно“ на всеки пожар.

Обществената сила тук трябва прото да спре едрия капитал, който се мобилизира, за да изгори амазонската гора. Не искам селяните да пострадат, подчерта държавният глава.

Според НПО на ООН „Глоубъл уитнес“, Колумбия е една от държавите, които имат най-богато биоразнообразие в света и е най-опасна за служителите по защита на околната среда, които често стават мишена на многобройните въоръжени групи, действащи в страната.

В периода 2018-2021 г. Колумбия е загубила близо 7018 квадратни километра гори, според ООН. По-голямата част от унищожените гори са в Амазония.

Ако амазонската гора, едно от най-големите хранилища на въглероден двуокис, която сгрява планетата и променя климата, бъде унищожена, и човечеството ще бъде унищожено, предупреди Петро.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини