Обявеното от руските окупатори спиране на Запорожката АЕЦ в Украйна може да предизвика катастрофа като тази в японската "Фукушима-1" през 2011 г. Това предупреждение отправиха експерти от Държавната инспекция за ядрено регулиране в Киев, информира днес украинското издание "Дзеркало тижня".
Руското министерство на отбраната заяви вчера, че Запорожката АЕЦ може да бъде затворена, ако украинските сили продължат да обстрелват обекта - нещо, което Киев отрича да е правил. Украинското военно разузнаване предупреди междувременно за възможна руска операция в АЕЦ днес, след като на работещите в превзетата от Русия в началото на март електроцентрала им е било казано в петък да си останат вкъщи .
Ако се прекъсне енергозахранването на централата, може да излязат от строя системите за охлаждане, да се повредят активните зони на реакторите и да бъдат изхвърлени радиоактивни вещества в околната среда. Точно по този сценарий се разви аварията във "Фукушима", но заради природни катаклизми, припомня "Дзеркало тижня".
Постоянното електрозахранване е необходимо за собствените нужди на АЕЦ - за охлаждане на ядреното гориво в активните зони и на отработеното гориво в басейните и за поддържане на системите за контрол и управление. За целта трябва или да работят енергоблоковете, или да се получава енергия отвън.
При спиране на всички блокове трябва да се гарантира стабилно външно енергоснабдяване. Обстрелите обаче са повредили три от четирите електропровода, свързващи АЕЦ с енергийната система на Украйна. Ако бъде повреден и четвъртият, централата няма да може да получава енергия за своите нужди.
Краткосрочните ѝ потребности могат да бъдат задоволени с дизелови генератори, но за да работят те продължително време, е нужно дизелово гориво. А според специалисти руските военни може да възпрепятстват горивните доставки.
След като спре подаването на енергия, ядреното гориво ще започне да се топи и може да изтекат радиоактивни вещества. В Запорожката АЕЦ има шест енергоблока и сухо хранилище за отработено ядрено гориво. Затова "развитието на аварията няма да се ограничи с регионални проблеми за Украйна, а може да доведе до трансгранични последици", алармират експертите.
Според метеорологичните условия радиоактивният облак може да бъде отнесен на територията на Европа или в Русия и Беларус, където ще предизвика радиоактивно замърсяване на обширни територии. Освен това заразена вода от Каховския язовир може да попадне в Днепър и Черно море, прогнозира украинската Държавна инспекция за ядрено регулиране.