Денят на Конституцията на Република Казахстан е един от официалните празници, който се отбелязва ежегодно в Казахстан на 30 август. Първата Конституция на независим Казахстан е приета на 28 януари 1993 г. на сесия на Върховния съвет на Казахстан. Конституцията включваше краткосрочни перспективи.
На 30 август 1995 г. се провежда национален референдум, на който народът на Казахстан одобрява проекта за нова конституция. Това беше един от решаващите моменти по пътя на изграждането на независима държава от Казахстан. За да се приеме действащия в момента текст на Конституцията, беше проучен опитът на много чужди страни, принципите на формиране на документи в държавата бяха взети за основа: по-специално принципът на разделяне на властите, принципът на демокрацията.
В член първи на Конституцията се отбелязва, че "Република Казахстан се утвърждава като демократична, светска, правова и социална държава, чиито най-високи ценности са човекът, неговият живот, права и свободи" и "основните принципи на дейността на републиката са: обществено съгласие и политическа стабилност, икономическо развитие во благото на целия народ, Казахстански патриотизъм, решаване на най-важните въпроси на държавния живот чрез демократични методи, включително гласуване на републикански референдум или в парламента".
Конституцията е надежден гарант за нашата независимост. Основният закон юридически и политически потвърждава ангажимента на нашата държава към принципите на демокрацията и върховенството на закона, определя дългосрочния курс на развитие на страната. Казахстан е унитарна държава с президентска форма на управление. Единственият източник на държавна власт е народът, който я упражнява пряко чрез републикански референдум, свободни избори, както и чрез делегиране на властта си на държавни органи.
От приемането на Конституцията 6 пъти са правени изменения и поправки през 1998, 2007, 2011, 2017, 2019 и 2022. Последните изменения бяха направени по инициатива на президента на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев на 5 юни 2022 г. чрез републикански референдум. Измененията имат за цел да затвърдят окончателния преход от "супер президентска" форма на управление към президентска република с влиятелен парламент и носещо отговорност правителство. Забранява се членството на държавния глава в политически партии по време на неговия мандат.
Важен блок от изменения засяга сферата на правата на човека: създаването на Конституционен съд, утвърждаване на статута на омбудсман на конституционно ниво, пълната забрана на смъртното наказание. В актуализираната конституция е залегнало, че земята, нейните недра, флората и фауната принадлежат на хората, а от името на хората правото на собственост се упражнява от държавата.
Днес Конституцията на Република Казахстан е мощен фактор за консолидиране на обществото по пътя на модернизацията, укрепването на демократичните институции, повишаването на благосъстоянието на гражданите и влизането в числото на 30-те развити страни в света.