Франция е била подготвена за сценарий с ново намаляване на руските газови доставки, заяви министърката на енергийния преход Аниес Пание-Рюнаше, цитирана от Ройтерс. Тя каза това, след като вчера "Газпром" обяви, че от утре, 1 септември, изцяло ще спре доставките за френската група "Анжи" (Engie).
"Русия използва газа като военно оръжие и използва претекста за прилагането на договорите от страна на "Анжи", за да намали още повече снабдяването на Франция, което вече беше свито драстично", посочва министърката в комюнике.
"Франция се е подготвила за този сценарий от пролетта: запълването на газохранилищата се очаква да достигне максимума до около две седмици", увери Пание-Рюнаше, като допълни, че вносът е бил диверсифициран, така че сега страната зависи от руския газ само на 9 процента спрямо 17 на сто преди войната в Украйна.
По думите ѝ енергийната пестеливост е най-добрият отговор на енергийната и климатична криза, през която преминаваме в момента.
"Газпром" е намалил доставките на газ за френската енергийна корпорация "Анжи" заради неплащане на юлските доставки в пълен обем, предаде ТАСС, цитирайки съобщение на руската компания. Холдингът е уведомил "Анжи", че доставките на газ ще спрат изцяло от 1 септември, докато не бъде извършено пълно заплащане.
"Газпром" твърди, че към края на работния ден на 30 август "Газпром експорт" не е получил в пълен обем плащанията за газа, доставен на френската компания през юли по действащите договори и в съответствие с указа на руския президент от 31 март 2022 г.
Решението на "Газпром" беше оповестено ден преди предвиденото за днес спиране на подаването по газопровода "Северен поток-1" за профилактика.
"Анжи", която участва с дял от 9 процента в холдинга "Норд стрийм" (Nord Stream), не пожела да коментира спирането на "Северен поток-1".
Доставките на "Газпром" за "Анжи" са намалели значително от началото на войната в Украйна до около 1,5 тераватчаса месечно напоследък спрямо общо 400 тераватчаса годишно в Европа, обяви вчера френската енергийна компания. "Анжи" вече е осигурила необходимите обеми, за да изпълни ангажиментите си към своите клиенти и собствените си нужди, и е въвела множество мерки, за да намали значително всякакви преки финансови и физически въздействия, които биха могли да възникнат в резултат на прекъсване на доставките на газ от "Газпром ", се казва в съобщението.
Помолена да коментира съобщението на "Газпром", френската министър-председателка Елизабет Борн изтъкна, че клиентите на "Анжи" трябва да бъдат спокойни, тъй като компанията има други източници за снабдяване, освен руския газ.
"Като цяло, опитваме се да се организираме и да се подготвим за случай на тотално спиране на газовите доставки от Русия", допълни тя в интервю за телевизия Монте-Карло Те Ем Се (TMC).
Съвет по отбрана
В контекста на силно поскъпване на електричеството и опасения от евентуално пълно спиране на руските газови доставки, френското правителство засилва натиска за по-бързо намаляване на потреблението. Министър-председателката Елизабет Борн вчера призова френските предприятия към енергийна пестеливост на фона на опасността от недостиг на газ през зимата.
За петък е насрочен Съвет по отбраната в Елисейския дворец, посветен на енергетиката.
"Снабдяването с газ и електричество е от жизненоважно значение за страната, така че Съветът за отбрана и национална сигурност ще има за цел да направи обобщение на ситуацията и на възможните сценарии, за може да има пълна подготовка през есента и зимата", се казва в съобщение на френското президентство.
Русия твърди, че изпълнява ангажиментите си
И докато европейските страни се стараят да увеличат газовите си резерви преди зимата, опасявайки се от пълно спиране на руските доставки, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отрече каквото и да било умишлено задържане на газоподаването от Русия. Според него единствените пречки за износа на руски газ за Европа са технически проблеми, произтичащи от западните санкции срещу Москва.
По думите му санкциите, наложени от европейските страни, Канада, САЩ и Великобритания възпрепятстват нормалните дейности по поддръжка и ремонт, като пречат например на връщането на някои компоненти. "Няма друга пречка Русия да изпълнява договорните си задължения", допълни Песков.