Отидете към основна версия

1 272 19

Как ще протече церемонията по обявяване на Чарлз Трети за монарх?

  • чарлз трети-
  • кралица елизабет-
  • монарх-
  • великобритания-
  • церемония

Кралица Елизабет Втора, най-дълго управлявалият монарх в историята на Великобритания, почина в четвъртък на 96-годишна възраст

Източник: БГНЕС

Кралица Елизабет Втора, най-дълго управлявалият монарх в историята на Великобритания, почина в четвъртък на 96-годишна възраст и синът ѝ Чарлз я наследи веднага, по силата на британския закон. Днес обаче Чарлз Трети ще бъде официално обявен за крал на специална церемония в двореца "Сейнт Джеймс", която ще бъде излъчвана по телевизията за първи път в историята. Ройтерс обяснява как ще протече церемонията по обявяване на Чарлз за новия монарх на Обединеното кралство.

Чарлз Трети ще бъде обявен за крал от Съвета по наследяване на трона, който ще бъде свикан днес в двореца "Сейнт Джеймс", официалната резиденция на монарха.

В Съвета ще участват членовете на Тайния съвет на Обединеното кралство, който се състои от 670 високопоставени политици, сред които премиерката Лиз Тръс. Част от Съвета са и епископи от Англиканската църква, които имат място и в Камарата на лордовете (горната камара на британския парламент), сред които е и архиепископът на Кентърбъри.

Лорд-кметът на лондонското Сити, високопоставени държавни служители и дипломати също са част от Тайния съвет, чийто председател понастоящем е депутатката Пени Мордонт.

Всички членове на Тайния съвет са поканени, но не всички ще успеят да участват в церемонията по обявяване на новия крал. През 1952 г. например, след смъртта на крал Джордж Шести, в Съвета по наследяване на трона, който обявява Елизабет за кралица, взимат участие 191 съветници.

Церемонията по обявяване на новия монарх ще се състои в две части.

Част първа

Председателката на Тайния съвет ще обяви смъртта на кралицата, а писарят на Съвета Ричард Тилбрук ще изчете на висок глас прокламацията за унаследяване на трона.

Присъстващите на церемонията членове на кралското семейство, премиерът, архиепископът на Кентърбъри и граф-маршалът, който е фигура, отговорна за организирането на държавни церемонии, ще подпишат документа, съдържащ текста на прокламацията.

След като документът бъде подписан, председателката на Съвета ще призове всички присъстващи да запазят мълчание, докато Съветът уреди останалите въпроси, свързани с церемонията, като например разпространяването на прокламацията и даването на указания за произвеждането на топовни салюти в лондонския "Хайд парк" и в лондонския Тауър.

След приключването на Част първа от церемонията текстът на прокламацията ще бъде изчетен от един от балконите на двореца "Сейнт Джеймс".

Обявяването на новия монарх е съпътствано от топовни салюти. Текстът на прокламацията ще бъде изчетен на висок глас както в Лондон, така и в останалите столици в рамките на Обединеното кралство - Единбург, Белфаст и Кардиф.

Част втора

Част втора от церемонията невинаги следва непосредствено Част първа. В част втора участват само кралят и членовете на Тайния съвет, като тя ще започне с изявление на Чарлз във връзка със смъртта на кралицата.

След това той ще произнесе клетва във връзка със сигурността на Църквата на Шотландия, както изисква законодателният акт от 1707 г., по силата на който Шотландия се присъединява към Англия и Уелс и с който е образувана Великобритания. Тази клетва е полагана от всеки монарх от 1714 г. насетне.

Кралят ще подпише две копия на документа, съдържащ текста на клетвата.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: