България продължава да изпраща искания до "Газпром" по договора за доставки. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов пред български журналисти в Брюксел след извънредното заседание на Съвета на ЕС.
"Не сме спирали да търсим контакт, засега няма развитие по въпроса. Това не ни притеснява, осигуряваме си количествата газ с обявените търгове, но по този начин защитаваме позицията на добросъвестна страна по договора, което ни помага при приключването на договора и финалните разбирателства", поясни министърът, цитиран от БТА.
Всичко, което стабилизира цените на горивата, го подкрепяме, но си запазваме правото да реагираме, когато има повече конкретика, допълни той.
Министърът посочи това в отговор на въпрос дали нашата страна подкрепя предложението на Европейската комисия за налагане на таван на цените на петрола като част от новите санкции срещу Русия заради войната в Украйна. По думите на министъра е много сложно да се прецени позиция по предложението на ЕК за таван на цените на петрола без задълбочени пазарни оценки.
Христов съобщи, че в Съвета на ЕС днес е имало спорове дали да се наложи таван на цената на внасяния газ само от Русия, или на всички количества. Нашата позиция е, че, ако се налага такава мярка, тя трябва да бъде обща за всичкия газ. Налагане на рамки само за руския газ представлява санкция, а не икономическа мярка за стабилизиране на пазара, обобщи той. По неговите думи въпросът ще бъде обсъден отново на среща в Прага на 11-12 октомври.
В България приемаме инцидента с газопровода "Северен поток" много сериозно, тъй като през нашата страна преминава "Турски поток", има и друга инфраструктура, и вероятно ще обсъдим определени мерки за повишаване на сигурността и охраната на обектите на наша територия, посочи министърът. По неговите думи, ако се потвърдят съмненията за умишлено увреждане на "Северен поток", "вероятно има интерес такава инфраструктура да бъде временно извеждана от експлоатация".
Не вярвам да има спиране на "Турски поток", правим всичко възможно, което зависи от нас, инфраструктурата да функционира. Не само ние, но цяла Европа има интерес снабдяването да продължи и да няма недостиг на газ, каза Христов.