Русия тласна назад свободата на изразяване в интернет в световен мащаб. Това заяви днес американска неправителствена организация, отбелязвайки заедно с това подобрение в много други страни, предаде Франс прес.
За 12-а поредна година свободата в интернет намалява в глобален мащаб, се казва в доклад на "Фрийдъм хаус", която вижда причината във влошаващите се условия най-вече в Русия, но също така в Мианма, Судан и Либия.
"Руското нашествие в Украйна отслаби свободата онлайн не само в Русия и Украйна, но и в целия свят", заяви Али Фънк, една от авторите на доклада.
Нивото на тази свобода в Русия се срина тази година със седем пункта - исторически спад за страната, по-специално заради блокирането на сайтове и социални мрежи от страна на Кремъл, който се стреми да цензурира всички дисидентски публикации по повод неговата т. нар. специална военна операция в Украйна.
При все това според Али Фънк ситуацията в света "всъщност е много по-положителна отпреди".
От 70 страни, където са правени проучвания, 26 показват напредък - по-специално Гамбия, сложила наскоро край на двайсетгодишна диктатура, и Зимбабве с приет неотдавна закон за защита на данните.
"През последните три или пет години въпросът за човешките права онлайн бе следен много внимателно - демократични правителства инвестираха в свободата онлайн, а някои технологични предприятия започнаха да се интересуват от тези въпроси", посочи Али Фънк, директор по проучванията във "Фрийдъм хаус".
В останалата част от света обаче положението не е много розово, предупреждава организацията. Китай все още е в дъното на класацията.
В доклада се изтъква строгата цензура, налагана от Пекин, що се отнася до антикоронавирусните мерки на властите, зимните Олимпийски игри и разногласията около тенисистката Пън Шуай, временно изчезнала от погледите, след като обвини бивш китайски държавник в сексуален тормоз.
Според "Фрийдъм хаус" бъдещето на интернет и дигиталните права ще се определя от шепа държави, които биха могли да насочат тенденцията към повече или по-малко свобода онлайн, например Бразилия или Нигерия, където за момента данните са противоречиви.
Евентуален "напредък в тези страни може да осигури в бъдеще свободен и открит интернет, но тези държави могат също така да се наредят сред авторитарните режими, което ще е в полза на по-затворен дигитален суверенитет", се отбелязва в доклада.