Хиляди местни католици в екстаз, поклонници от чужбина и просто любопитни бразилци посрещнаха папа Франциск при пристигането му в Рио де Жанейро, отбелязва АП.
Заради тях кортежът на Светия отец беше принуден да спира често. Франциск неслучайно се спря на Бразилия да бъде първата страната за посещение в чужбина след като беше избран за папа. Той е първият папа – неевропеец за последните тринадесет века, припомня Ройтерс.
Около 22 000 полицаи охраняват папата. Верен на стила си Светият отец отказа да ползва папамобила и се качи на Fiat Sedici. Франциск изглеждаше спокоен и дори свали стъклото, като махаше на хората. Медиите отбелязват и скромният ескорт, който следваше сребристият Fiat Sidici, с който се движеше папата, коментира британският "Телеграф".
Той се срещна с президента Дилма Русеф. Тя призова папата да обединят усилия за справяне с бедността.
Той ще отслужи литургия на известния плаж Копакабана. Планирано е и посещение на гетата в Рио де Жанейро.Франциск, който е аржентинец по произход, идва в Латинска Америка, за да се присъедини към международния фестивал на католическата младеж.
Не всички обаче бяха щастливи от посещението на папата. Демонстрациите в Рио по повод пристигането на главата на Римокатолическата църква завършиха с масови безредици, обобщава Би Би Си.
През последните седмици Бразилия е залята от вълна от протести срещу правителствената корупция. Много от бразилците са недоволни, че на фона на високата безработица и ширещата се бедност правителството на президента Дилма Русеф ще пръсне $53 млн. за папаската визита. Отначало демонстрацията протичаше нормално, но когато папата и президентът Дилма Русев напуснаха Гуанабара, от тълпата към двореца полетяха коктейли "Молотов" и камъни.
Със своите 123 млн. католици бразилия остава водеща сила в римо-католическия свят. През последните години обаче засилващият се секуларизъм и бързо растящата протестанска църква заплашват господството на католическата църква в най-голямата страна на Латинска Америка. В момента едва 65% от бразилците се определят като католици срещу 92% през 70-те години на миналия ХХ в.
Неотдавна допитване също тревожно отбеляза, че едва 57% от бразилците на 16 и повече години се определят като католици, което е рекордно ниско равнище.
Франциск ще се опита да спре отлива на вярващи от Римокатолическата църква, която през последните години е разтърсвана от серия от скандали.