Германската министърка на външните работи, Аналена Бербок, отхвърли недоволството на иранския си колега, че заема "интервенционистка" позиция към протестите в Иран, и се противопостави на обещанието му за "твърд" отговор, съобщи Асошиейтед прес.
Иранският външен министър, Хосейн Амир Абдолахиан, вчера написа в "Туитър", че "провокативните, интервенционистки и недипломатични позиции [на Бербок], не показват изисканост и мъдрост".
Коментарите му последваха речта на Бербок пред германския парламент в сряда, в която тя заяви, че Берлин няма да се откаже от по-нататъшните санкции срещу Техеран, наложени заради репресиите му срещу протестиращите. Тя заяви, че Германия работи и за свикването на специално заседание на Съвета на ООН по правата на човека, посветено на Иран.
Иранският дипломат написа, че "подкопаването на старите връзки има дългосрочни последици". "Германия може да избере ангажираност за справянето с общите предизвикателства или конфронтация" заяви Абдолахиан и добави, без да уточнява, че "нашият отговор ще бъде пропорционален и твърд".
Запитана днес за думите на иранския си колега, Бербок заяви, че "нашето европейско разбиране е, че спазването на всеобщите права на човека не е национален, а общоприет въпрос". "Както правата на човека за мен са общовалидни и неделими, така и заплахите за мен не са средство за външна политика и международни отношения", добави тя.
Демонстрациите, обхванали Иран, се превърнаха в едно от най-големите предизвикателства за управляващите духовници, откакто те завзеха властта след Ислямската революция през 1979 г., отбелязва АП.
След избухването на протестите Съединените щати и Европейският съюз наложиха допълнителни санкции на Иран заради бруталното отношения към демонстрантите и решението му да изпрати стотици безпилотни летателни апарати на Русия, които Москва да използва във войната с Украйна.
Очаква се министрите на външните работи на страните от ЕС да се споразумеят за допълнителни санкции, когато се срещнат в понеделник.