Във френската столица започна международна конференция в подкрепа на Молдова. Целта е да се осигури спешна помощ на населението за през зимата и да се помогне на страната да влезе в Европейския съюз, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.
Молдова е малка страна с население от 2,6 милиона души, която в края на юни кандидатства за членство в ЕС и граничи с Украйна. Страната е силно засегната от последиците от войната, особено по отношение на енергетиката, тъй като руската компания "Газпром" е намалила наполовина износа си на газ за Кишинев.
"Трябва да помогнем на населението да издържи", заяви пред журналисти френският външен министър Катрин Колона, като добави, че на Молдова ще бъде предоставена материална и финансова помощ.
"Международната платформа за подкрепа на Молдова" стартира по инициатива на Германия, Франция и Румъния. Вече се проведоха две издания - първото в Берлин през март, а второто в Букурещ през юли. Но днешната трета среща е особено важна, имайки предвид наближаващата зима и "руският газов шантаж", каза френски дипломатически източник. "Русия спря голяма част от газа, който доставяше на Молдова, а освен това износът на електроенергия от Украйна вече не е възможен поради бомбардировките на украинската инфраструктура", подчерта Колона. Освен това Молдова не разполага с капацитет за съхранение на газ.
"В случая с Молдова е необходимо да се поддържа мир, стабилност и сигурност, а цялата помощ, която получаваме, е инвестиция в общата ни стабилност не само в Молдова, но и в останалата част на Европа", заяви молдовският външен министър Нику Попеску при пристигането си на конференцията. В неотдавнашно интервю за АФП той оцени необходимостта от допълнително финансиране за покриване на допълнителните енергийни разходи на страната през тази зима на 1,1 милиарда евро. Правителството в Кишинев се е обърнало към Румъния за закупуване на евтин газ, но страната продължава да е изключително уязвима, подчерта той.
"В момента осигуряваме около 80-90% от необходимите нужди на Република Молдова от електроенергия, но трябва да направим повече по отношение, за да може страната да има устойчив достъп до доставки", обясни румънският външен министър Богдан Ауреску.
Русия заплашва Молдова във военно отношение с присъствието на руски войници на молдовска територия, в проруския сепаратистки регион Приднестровие. Освен това на страната ѝ се наложи да приеме много украински бежанци, бягащи от войната. "Някои от тях са напуснали, но в Молдова все още има около 80 000 украински бежанци", на които трябва да се помогне, каза Попеску.
В днешната конференцията участват 50 международни делегации, представляващи Европейския съюз, Съединените щати, Канада и Япония, както и международни организации и международни финансови институции, включително МВФ и Световната банка.
Този месец Европейският съюз обеща 250 млн. евро за подпомагане на Молдова, след като Русия намали наполовина доставките на природен газ. Енергийната криза в Молдова се задълбочи, когато Приднестровието, в което се намира ключова електроцентрала, прекъсна електроснабдяването на други части на страната, припомня Асошиейтед прес. Рязкото повишаване на разходите за енергия и рязкото покачване на инфлацията ще поставят потребителите в Молдова под огромно напрежение, предвид началото на студения сезон.
Германската външна министърка Аналена Бербок обеща допълнителна помощ от Берлин в размер на 32,3 млн. евро, за да помогне на бившата съветска република да преодолее последиците от войната в съседна Украйна. Средствата ще бъдат използвани и за разширяване на използването на възобновяеми енергийни източници, насърчаване на енергийната ефективност и развитие на общинската инфраструктура, заявиха германски делегати на днешната конференция.
Германският министър на икономическото развитие Свеня Шулце заяви, че нейното министерство ще предостави 28,7 млн. евро от допълнителното дарение, които ще бъдат използвани предимно за повишаване на енергийната ефективност в сградите. Германското правителство възнамерява да изпрати ясно послание за солидарност с Молдова, каза Шулце. С тази подкрепа помагаме на Молдова да се отърве от зависимостта си от руските енергийни доставки, както и да "помогнем на хората в нужда да преживеят зимата", подчерта тя.