Бенямин Нетаняху положи клетва като премиер на Израел и даде началото на най-крайнодясното и консервативно в религиозно отношение правителство в историята на Израел. Новият министър-председател се зарече да провежда политика, която може да предизвика вътрешни и регионални сътресения и да доведе до охладняване на отношенията между Израел и най-близките му съюзници.
Нетаняху положи клетва минути, след като парламентът гласува вот на доверие на новото му правителство. Той заема премиерския пост за шести път, уточнява БТА.
Новото правителство обеща, че основните му приоритети ще включват разширяване на заселничеството в окупирания Западен бряг, увеличаване на огромните субсидии за ултраортодоксалните му съюзници и настояване за обширна реформа в съдебната система, която може да застраши демократичните институции.
Нетаняху, който е най-дълго управлявалият премиер в Израел, оглавяваше правителството от 2009 до 2021 г., както и през 90-те години. Той беше отстранен от длъжност от осемпартийна коалиция след четири парламентарни вота, които стигаха до задънена улица.
Коалицията обаче се разпадна през юни и миналия месец Нетаняху и съюзниците му с ултранационалистически и ултраортодоксални убеждения си осигуриха парламентарно мнозинство.
"Чувам постоянните вопли на опозицията за край на държавността и демокрацията", каза Нетаняху от парламентарната трибуна преди новото правителство официално да положи клетва. Речта му беше многократно прекъсвания от лидерите на опозицията, които го освиркваха и осмиваха, а на моменти скандираха думата "слаб".
Новият министър-председател се обърна към опонентите си и заяви, че загубата на избори не означава край на демокрацията, а че тъкмо в това е нейната същност.
Нетаняху оглавява правителство, което се състои от твърдолинейна, религиозна и ултранационалистическа партия, в която доминират заселници на Западния бряг, две ултраортодоксални политически формации, както и националистическата му партия "Ликуд".
Неговите съюзници настояват за драматични промени, които могат да доведат до сериозна загуба на обществена подкрепа, да увеличаване на риска от конфликт с палестинците и до влизане в разногласия с някои от най-близките поддръжници на Израел, включително САЩ и американската еврейска общност.
Правителството на Нетаняху публикува платформа, в която се казва, че "евреите имат изключителни и безспорни права" върху всички израелски и палестински територии и че ще се напредва със заселническите дейности в окупирания Западен бряг. Това включва и узаконяване на десетки израелски незаконни строежи и обещания за анексиране на цялата територия – действия, на които международната общност категорично ще се противопостави. Това би разрушило и последните надежди за палестинската държавност, а Израел във все по-голяма степен ще бъде възприеман като страна, налагаща апартейд срещу палестинците, коментира АП.
Новото правителство също така предизвика опасения, свързани с правата на малцинствата и на хората с нетрадиционна сексуална ориентация.
Няколко хиляди демонстранти пред парламента развяваха израелски знамена, както и флагове с цветовете на дъгата и скандираха: "Не искаме фашисти в Кнесета".
По-рано тази седмица двама членове на партията "Религиозен ционизъм" заявиха, че ще внесат поправка в антидискриминационния закон, която ще даде възможност на бизнесите и на лекарите да дискриминират ЛГБТ общността на религиозна основа.