Сенатът на парламента на Италия одобри спорния нормативен акт относно спасителните операции в море. Съгласно него нарушителите могат да бъдат наказвани с глоби до 50 000 евро, предаде АНСА, цитирана от БТА.
Критици на нормативния акт казват, че той прави по-трудно за неправителствените организации да спасяват мигрантите в Средиземно море.
"За" нормативния акт гласуваха 84 сенатора, а "против" - 61 сенатори.
Долната камара на парламента вече одобри текста миналата седмица.
Съгласно него корабите на неправителствени организации, спасили мигранти в море, са задължени веднага да се насочат към определено от италианските власти пристанище. Те не могат да предприемат други операции по спасяване на мигранти, при което на борда на корабите да бъдат качени повече хора, както те правеха досега.
Неправителствените организации критикуват нормативния акт заради това, че след една мисия, те не могат да се притекат на помощ на други бедстващи хора. Освен това те казват, че властите им разрешават да акостират на доста отдалечени от Централното Средиземноморие места, като например в Равена вместо в пристанища на остров Сицилия.
При нарушение на нормативния акт капитанът на кораба получава глоба от между 10 000 и 50 000 евро, а при повторение на нарушението, плавателният съд може да бъде конфискуван.
В средата на февруари 65 членове на германския Бундестаг призоваха италианския парламент да не приема нормативния акт, без да внесе в него промени и казаха, че той нарушава правилата на международното морско право, международните норми в областта на човешките права и европейското законодателство.