Ден след като в Националното събрание (долната камара на парламента на Франция) бяха отхвърлени два вота на недоверие срещу правителството на френския премиер Елизабет Борн, което де факто означаваше, че спорната пенсионна реформа, заради които вотовете бяха внесени, бе одобрена, френският президент Еманюел Макрон остава под натиск. За днес той е насрочил серия от консултации, предаде Франс прес.
В 9 ч. местно време той има среща с премиера. После ще има и работен обяд с председателите на двете парламентарни камари Яел Браун-Пиве и Жерар Ларше.
Тези консултации протичат на фона на призивите за оставката на правителството заради пенсионната реформа. Опозицията смята и да сезира Конституционния съвет на Франция относно приетия законопроект. Бе издигнато и искане за референдум по законопроекта. Самата премиерка Борн също каза, че ще сезира Конституционния съвет, за да разгледа той текста във възможно най-кратки срокове.
Утре Макрон ще направи и обръщение към нацията в опит да успокои напрежението. То ще бъде под формата на интервю, което той ще даде за френските медии "Те Еф 1" и "Франс 2". Интервюто ще се излъчва директно по тези две телевизии. То ще започне в 13 ч. местно време.
Законопроектът за пенсионната реформа бе прокаран на 16 март в долната парламентарна камара без гласуване, а чрез задействане на член 49,3 от конституцията, която позволява подобно нещо да се случи. Досега през Петата република правителства са прибягвали 100 пъти до този член по различни поводи.
Това засили още повече недоволството на френската опозиция и на протестиращите срещу самата пенсионна реформа.
Вчера вечерта след оживени дебати два вота за недоверие срещу правителството бяха отхвърлени в Националното събрание. Вотът, внесен от крайната десница "Национален сбор" на Марин Льо Пен, беше подкрепен само от 94 законодатели. Докато вотът, внесен от транспартийна парламентарна група бе подкрепен от 278 законодатели, което е само с 9 гласа под нужното абсолютно мнозинство от 287 гласа.
През нощта в редица френски градове отново имаше протести срещу пенсионната реформа. А израз на протестите продължава да е трупането на боклук по парижките улици заради стачката в отрасъла. Служителите по чистота са с така наречен специален пенсионен режим, при който пенсионирането е по-рано. Но и там възрастта бе увеличена с пенсионната реформа с две години, от настоящите 57 на 59 години, което породи гнева им, отбелязва АП. Парижката община прибягна до частни компании за събирането на боклука, но въпреки това по улиците на Париж вчера имаше 9300 тона несъбрани отпадъци.