Президентът на САЩ Джо Байдън пристигна в Канада за разговори с премиера Джъстин Трюдо по няколко от най-големите световни предизвикателства: войната в Украйна, изменението на климата, търговията, масовата миграция и все по-напористия Китай, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Две важни споразумения изглежда бяха договорени още преди Байдън да отпътува от Вашингтон. Според американски и канадски официални представители Канада ще ускори сроковете за военно модернизиране на Северноамериканското командване за въздушно-космическа отбрана (НОРАД), а двете страни са постигнали споразумение за актуализиране на правилата за мигрантите, търсещи убежище. Длъжностните лица не бяха упълномощени да коментират публично и поискаха анонимност, посочва АП.
Сделката за миграцията премахва вратичка в съществуващите правила, което ще позволи на двете държави да отхвърлят търсещите убежище на границите на страните. Тази вратичка доведе до това, че хиляди мигранти годишно преминаваха в Канада от САЩ през неофициален контролно-пропускателен пункт, което им позволяваше да останат в страната, докато търсят убежище, вместо да оставят процеса да се развие, докато остават в САЩ.
Като част от споразумението се очаква Канада да обяви, че на 15 000 мигранти от Западното полукълбо ще бъдат предоставени възможности за кандидатстване за влизане в страната.
Новата политика се прилага за хора без американско или канадско гражданство, които са заловени в рамките на 14 дни след пресичане на границата между двете държави. Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер отказа да коментира споразумението, което се очаква да бъде официално обявено днес, посочва АП.
Националната сигурност и противовъздушната отбрана са сред темите на преден план във визитата след неотдавнашното прелитане на китайски шпионски балон над Северна Америка, с новопоявила се спешност относно плановете на Канада да обнови радарните си системи и неотдавнашната покупка на самолети Ф-35. Според високопоставен канадски правителствен служител Канада се е съгласила на ускорен график за изразходване на още милиарди за военни модернизации за НОРАД, което наблюдава небето над континента.
Миналата година Канада обяви, че ще инвестира 3,8 млрд. долара (4,9 млрд. канадски долара) през следващите шест години за модернизиране на радарните системи на НОРАД и още милиарди години по-късно, но Дейвид Коен, посланикът на САЩ в Канада, заяви, че сегашният климат на заплахи изисква по-ранни инвестиции.