Шведско-тайванската парламентарна асоциация (STPA) проведе симпозиум, подчертаващ значението на подкрепата за участието на Тайван в Световната здравна асамблея.
Домакин бе Боряна Оберг, председател на STPA, а сред присъстващите бяха Никлас Суонстрьом, директор на базирания в Стокхолм Институт за сигурност и политика за развитие, Биргер Форсберг, професор по наука за общественото здраве и Клемент Руей-шенг Гу, представител на Тайван в Швеция.
Оберг заяви, че Тайван несъмнено трябва да бъде поканен да участва в международната здравна среща и каза, че ще продължи безусловно да подкрепя и насърчава неговото участие.
Суонстрьом призова шведското правителство и председателя на ЕС да координират държавите-членки на ЕС в подкрепа на Тайван. Неговото участие в СЗА като наблюдател няма нищо общо с политическия му статут, каза той.
Въпреки, че Тайван не е член на ООН, той все още може да бъде член на СЦО, подчерта Суонстрьом.
Форсберг на свой ред посочи, че ако нивото на общественото здравеопазване на една страна се измерва с три показателя – продължителност на живота, доход на глава от населението и процент на неонатална смъртност, то общественото здраве на Тайван се нарежда сред най-добрите в света и Тайван определено има какво да даде на международната общност.
Гу каза, че Китай продължава да оказва натиск и да тормози Тайван, включително като умишлено и тенденциозно възпрепятства участието му в СЗА. Той сподели надеждата си Швеция да подкрепи публично участието на Тайван, точно както САЩ, Япония, Великобритания, Франция и Германия направиха миналата година.
Седемдесет и шестото издание на Световната здравна асамблея ще се проведе в периода 21-30 май в Женева.