Откриването на три нови вида кърлежи, които могат да бъдат преносители на опасни заболявания като чума и западнонилска треска, е обявено от учени от Тюменския медицински университет. Експертите са установили, че тези паразити са широко разпространени в Сибир и Монголия. Научните резултати от изследванията са публикувани в списание Persian Journal of Acarology.
Учените от ТМУ са доказали, че събраните екземпляри са нови и непознати видове след проучване на множество научни издания, включително на китайски и японски език. Откритите паразити са разделени на две семейства - Spinturnicidae и Macronyssidae. Представителите на Spinturnicidae са известни като преносители на бартонелоза, а Macronyssidae - на редица опасни природни инфекции като кърлежов енцефалит, борелиоза, западнонилска треска, хеморагична треска с бъбречен синдром, туларемия и чума, сподели доцент Мария Орлова.
Един от новите видове кърлежи е бил открит през 2021 г. в колекцията на Зоологическия музей на Московския държавен университет, а другите два са били събрани от прилепи, уловени в Бурятия и Тува, които по-късно са били освободени в природата.