Отидете към основна версия

1 352 52

Лиз Тръс призова международната общност да подкрепи Тайван пред засилващата се китайска заплаха

  • тайан-
  • китай-
  • заплаха-
  • натиск-
  • принуда-
  • дипломация-
  • всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство-
  • подкрепа-
  • отбрана-
  • сигурност-
  • тайвански проток-
  • тайвански пролив

Китай беснее заради посещението на Лиз Тръс в Тайван

На Китай не трябва да се позволява да „диктува“ кой може или не може да посещава Тайван, каза бившият британски премиер Лиз Тръс на пресконференция в Тайван, по-рано тази седмица.

„Много опасна е идеята, че трябва да позволяваме на тоталитарен режим да диктува кой къде да отиде по света“, категорична бе Тръс, като допълни: „Това за мен е ограничаване на основните свободи и точно обратното на това, което трябва да се насърчава“.

Лиз Тръс пристигна по-рано тази седмица на петдневно посещение в Тайван, като една от целите ѝ е да „повиши осведомеността“ за ситуацията в Тайван и Лиз Тръс заяви, че ще „направи всичко възможно, за да гарантира продължаващия успех на Тайван“ като свободна демокрация.

Коментарите на Тръс идват на фона на критиките от страна на Китай относно уместността на нейното посещение.

Китайското посолство в Лондон характеризира визитата на Тръс като „опасно политическо шоу“, което „няма да направи нищо друго, освен да навреди на Обединеното кралство“. Китай обвини Тръс в „сговор“ с „отцепническите сили за независимост“ в Тайван и опит да ескалира напрежението в Тайванския пролив.

Междувременно колегата на Тръс от консервативната партия Алиша Кърнс, председател на Комисията по външните работи на парламента на Обединеното кралство, заяви пред Guardian че посещението на Лиз Тръс Тайван е пример за „най-лошия вид инстаграм дипломация“.

В своя защита Тръс каза, че е тревожно, че „елементи от британската преса“ и „елементи от британската политическа система“ понякога са склонни да „възпроизвеждат“ линията, възприета от Пекин.

„Това, което Китайската комунистическа партия иска да постигне, е да превърне пътуването до и комуникацията с Тайван в неприемливи. Трябва да помислим какви са техните цели и амбиции, които стоят зад тази идея“, добави тя.

Тръс призова демократичните нации по света да увеличат подкрепата си за Тайван чрез икономическо и военно сътрудничество в лицето на увеличаващите се китайски заплахи.

„Трябва да направим всичко възможно, за да подкрепим свободни демокрации като Тайван пред лицето на агресията на китайския режим“, категорична бе тя.

Тя призова и правителството на Обединеното кралство публично да подкрепи кандидатурата на Тайван за присъединяване към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство, като същевременно наложи вето на кандидатурата на Китай за трансатлантически търговски блок.

По отношение на военното сътрудничество, Тръс заяви, че е необходим „по-кардинален подход“, за да се гарантира, че Тайван е в състояние да се защити.

„Ако искаме сериозно да предотвратим конфликт в Южнокитайско море, трябва да се заемем реално с военното и отбранителното сътрудничество“.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 20 гласа.

Свързани новини