Денят на Русия е важен държавен празник на Руската Федерация, отбелязван ежегодно на 12 юни. До 2002 г. той се наричаше Денят на декларацията за държавен суверенитет на Русия. Това е един от "най-младите" официални празници в страната.
На 12 юни 1990 г. първият Конгрес на народните депутати на РСФСР прие Декларацията за държавния суверенитет на Русия, която провъзгласи върховенството на Конституцията на Русия и нейните закони. По това време много републики на СССР вече са решили своя суверенитет, така че този документ е приет в условията, когато републиките стават независими една след друга. Важен крайъгълен камък в укрепването на руската държавност беше приемането на новото име за страната - Руската Федерация (Русия).
Между другото, на 12 юни освен „независимост“ Русия получи и първия си президент - на този ден, но още през 1991 г., се проведоха първите общонационални открити президентски избори в историята на страната, в които Б.Н. Елцин победи. Именно той със своя указ № 1113 от 2 юни 1994 г. придаде на 12 юни държавно значение, а самият празник беше наречен Ден на декларацията за държавния суверенитет на Руската Федерация. По-късно, за улеснение, той беше преименуван като Ден на независимостта.
Но първият опит за създаване на основния държавен празник, който да бележи началото на новата история на Русия, беше оценен двусмислено. Сред хората той се тълкуваше по различни начини, а анкетите на населението от онези години ясно демонстрираха пълната липса на разбиране сред руснаците за същността на празника. За редица хора 12 юни се превърна в още един почивен ден, когато може да се излезе на ресторант, на пикник, на вилата или някъде на почивка в страната. Въпреки че в редица руски градове се провеждаха празнични събития, но те, като че ли, нямаха масов обхват.
В речта си в чест на този празник през 1998 г. Борис Елцин се опита веднъж завинаги да спре двусмислието и кривото разбиране за 12 юни, като предложи той да се празнува като Ден на Русия. Официално празникът получава новото име на 1 февруари 2002 г., когато влизат в сила разпоредбите на новия Кодекс на труда на Руската Федерация.
През 2001 г., произнасяйки реч в Кремъл на прием по случай Деня на приемането на Декларацията за държавния суверенитет на Русия, президентът на Руската Федерация В.В. Путин каза, че „обратното броене на нашата нова история започна с този документ. История на една демократична държава, основана на граждански свободи и върховенство на закона. И основният му смисъл е успехът, просперитетът и благосъстоянието на гражданите".
Днес Денят на Русия все повече придобива патриотични черти и се превръща в символ на националното единство на народа на Русия и общата отговорност за настоящето и бъдещето на страната. Това е празник на свободата, гражданския мир и доброто съгласие на всички хора с основата на закона и справедливостта.
На този ден във всички руски градове се провеждат много тържествени и празнични събития, в които участват граждани от всички възрасти. В Кремъл президентът на Русия връчва държавните награди на Руската Федерация, а основните тържества, разбира се, се провеждат в Москва на Червения площад и завършват с грандиозна заря в чест на Деня на Русия.
Оля Ал-Ахмед