Саудитска Арабия иска да се повиши сигурността на корабоплаването в ключовия Персийски залив като част от сближаването си с дългогодишния си съперник Иран, заяви вчера саудитският външен министър принц Фейсал бин Фархан, цитиран от Ройтерс.
През март, с посредничеството на Китай, Иран и Саудитска Арабия се споразумяха да сложат край на дипломатическия разрив и да възстановят отношенията си след години на враждебност, застрашила регионалната стабилност, включително в Персийския залив, Йемен, Сирия и Ливан.
"Бих искал да изтъкна значението на сътрудничеството между двете държави в областта на регионалната сигурност, особено сигурността на морското корабоплаване, и значението на сътрудничеството между всички държави в района, за да се гарантира, че в него няма оръжия за масово унищожение", заяви принц Файсал.
След разговори с иранския си колега Хосейн Амир Абдолахиан в Техеран принц Файсал каза също, че саудитският крал и престолонаследникът очакват с нетърпение иранският президент Ебрахим Раиси "да приеме поканата да посети скоро кралството".
На обща пресконференция, излъчена по телевизията, Амир Абдолахиан заяви, че сигурността е жизненоважна за държавите в региона.
"Иран никога не е отъждествявал сигурността с милитаризма, а я разглежда като широко понятие, включващо политически, културни, социални, икономически и търговски аспекти", отбеляза той.
Саудитското кралство скъса отношенията си с Иран през 2016 г., след като протестиращи нападнаха саудитското посолство в Техеран заради екзекуцията на виден шиитски духовник от Рияд.
Движението на танкери през Ормузкия проток, който свързва Персийския и Оманския залив и през който преминава една пета от световния петрол, се превърна в център на конфронтация между Иран и САЩ, които в последните години увеличиха военното си присъствие в района.
В последно време Иран се опитва да подобри обтегнатите си отношения с няколко арабски държави от Персийския залив. Сближаването на Рияд и Техеран остави Израел до голяма степен самотен в опитите му да постави Иран в дилпоматичесска изолация, отбелязва Ройтерс.
Обединените арабски емирства - първата арабска държава от Персийския залив, подписала споразумение за нормализиране на отношенията с Израел през 2020 г. - възобновиха официалните си отношения с Иран миналата година. По-късно към ОАЕ се присъединиха Бахрейн и Мароко, които установиха връзки с Израел.
Източник: БТА