Бреговата охрана на САЩ, която издирва изчезналите туристи, тръгнали към останките на „Титаник“, обяви на извънредна пресконференция, че петимата души на борда имат кислород за приблизително само още 40 часа.
В момента САЩ и Канада извършват мащабна операция по претърсване в Атлантическия океан, където група от петима авантюристи се спусна под вода в изследване на останките от потъналия през 1912 г. кораб „Титаник“. Малко след потапянето обаче е загубен контакт с плавателния съд „Титан“ на компанията OceanGate Expeditions.
Бреговата охрана на САЩ призна, че ще бъде изключително трудно да бъде открита туристическата подводница. Най-големият проблем е липсата на време, защото (по данни на компанията, която оперира плавателния съд) кислородът на борда може да стигне само за кратък срок от време.
САЩ обявиха, че претърсват дъното на океана със сонари, а освен това са изпратили и дистанционно управляеми апарати близо до последното известно местоположение на „Титан“. По данни на Си Ен Ен основателят и главен изпълнителен директор на OceanGate Стоктън Ръш също е на борда на плавателния съд. Самолети и кораби в района се опитват да локализират мястото на подводната лодка, но до момента усилията им не дават резултат.
Компанията OceanGate Expeditions наскоро започна да води туристи до останките на „Титаник“. „Изследвайте океана както никога досега“, се казва в брошура на компанията, която освен към потъналия „Титаник“, води ентусиасти и до дълбоководни каньони и редки екосистеми. Преживяването е много скъпо - билетът за спускане на 4000 метра под водата достига 250 хиляди долара. А самият кораб „Титаник“, който лежи на дъното на Атлантическия океан, е открит през 1985 година – повече от 70 години след потъването си след удар в айсберг.