Отидете към основна версия

1 963 28

В Босна започна походът в памет на жертвите от Сребреница

  • босна-
  • сребреница-
  • клане-
  • почит-
  • жертви-
  • поход

Той е част от няколко събития, предхождащи датата на отбелязване на клането - 11 юли

Снимка: ЕПА-архив

Тържествено, мирно шествие започна днес в горите в Източна Босна в памет на жертвите на клането в Сребреница през 1995 г., което е единственият признат геноцид в Европа след Втората световна война, съобщи Асошиейтед прес.

Ежегодният поход с дължина проследява 100-километровия маршрут, изминат от хиляди босненски мъже и момчета мюсюлмани, които са били избити, когато те се опитвали да избягат от Сребреница, след като градът бе превзет от босненските сръбски сили в последните дни на междуетническата война в страната през 90-те години.

Походът е част от няколко събития, предхождащи датата на отбелязване на клането - 11 юли.

Близо 4000 души се включиха в тазгодишното шествие според организаторите. Събитието се провежда в момент, когато етническото напрежение в Босна все още продължава, като босненските сърби продължават да настояват за повече независимост и открито призовават за отделяне от Босна.

„Идвам тук, за да почета моя брат и моите приятели, бойните ми другари, които загинаха тук“, каза Решид Дервишевич, който е бил сред преминалите по този път през 1995 г. „Вярвам, че е мое задължение, наше задължение да правим това, да подхранваме и пазим (нашите спомени)."

Осман Салкич, друг оцелял от Сребреница, каза, че "чувствата са смесени, когато дойдеш тук, на това място, когато знаеш как хората са лежали (мъртви) тук през 1995 г. и каква е ситуацията днес."

Войната в Босна избухна през 1992 г., след като бивша Югославия се разпадна и босненските сърби започнаха въоръжена борба и заграбиха земя, за да създадат своя собствена държава и да се присъединят към Сърбия. Повече от 100 000 души загинаха във войната, приключила през 1995 г. с Дейтънското мирно споразумение, постигнато с посредничеството на САЩ.

През юли 1995 г. сръбските войници отделят над 8000 босненски мъже от техните съпруги, майки и сестри, а след това преследват бошняците в горите около Сребреница и ги избират. Телата на жертвите са погребани в множество масови гробове, разпръснати из източния босненски град в опит да бъдат скрити доказателствата за престъплението.

Преди Русия да нахлуе в Украйна, клането в Сребреница се смяташе за най-тежкото в Европа след Втората световна война. Съществуват опасения, че сепаратистката политика на проруския босненски сръбски лидер Милорад Додик може да подхрани допълнително нестабилността, докато войната в Украйна бушува, отбелязва Асошиейтед прес.

Додик отрича геноцида в Сребреница, въпреки че две съдилища на ООН го потвърдиха и въпреки че останките на новоидентифицирани жертви непрекъснато се откриват в масови гробове и се погребват отново всяка година на 11 юли - деня, в който започна клането през 1995 г.

Съдът на ООН за военни престъпления в Хага осъди на доживотен затвор военновременния босненски сръбски политически лидер Радован Караджич и бившия военен командир Ратко Младич за организиране на геноцида.

Досега останките на над 6600 души са открити и погребани в мемориално гробище край Сребреница. Във вторник там ще бъдат положени останките на още 30 жертви.

Източник: БТА

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 6 гласа.

Свързани новини