Съществува много ясен план, ангажиращ се с деескалацията на напрежението в Косово, и той е пътната карта, за която Косово и Сърбия са се споразумели в началото на годината, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщи „Економия онлайн“.
По нейни думи е ясно, че Белград и Прищина трябва за спазват договореното в Охрид на 18 март.
„Призовавам двете страни към деескалация и към придържане към пътната карта (договорена в Охрид и отнасяща се до прилагане на основното споразумение между Косово и Сърбия от Брюксел, постигнато на 27 февруари). Това е абсолютно основополагащо, за да се върви напред по мирен начин“, заяви Фон дер Лайен на въпроса на сръбски медии как би коментирала ситуацията в Косово и дали ЕС ще се ангажира повече там и ще повлияе на косовския премиер.
В интервю за хърватската телевизия преди дни специалният пратеник на САЩ Габриел Ескобар каза, че върховният представител на ЕС Жозеп Борел и представителят на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак са представили три прости стъпки за деескалация на север в Косово.
"Първата стъпка е да приберем хората от улиците. Също така кметовете не трябва да привличат внимание с избирането си. Имаме нужда от нови избори с безусловното участие на сърбите в тях. Необходим е и краен срок за изпълнение на задълженията от страна на Сърбия и за проекта за статут на Съюз на сръбските общини. Става въпрос за равенство, справедливост и ползи за двете страни", подчерта Ескобар.
Междувременно косовското правителство съобщи, че Лайчак и косовският главен преговарящ Бесник Бислими са се споразумели за четири точки за деескалация на напрежението в Северно Косово.
Те включват на първо място намаляване на полицейското присъствие във и около сградите на общините в северната част на страната с 25 процента. Като втора точка бе договорено произвеждане на нови предсрочни избори в четирите северни косовски общини „след края на лятото“. Третото нещо, за което Лайчак и Бислими са се договорили, е оценка на сигурността на север в Косово според нуждите, която ще се извършва от страна на косовската полиция, мироопазващите сили на НАТО КейФОР и мисията на ЕС за върховенство на закона в Косово ЕУЛЕКС с цел по-нататъшно намаляване на полицейското присъствие в тази част на страната. Последната, четвърта точка, е среща в Брюксел между главните преговарящи на Косово и Сърбия по покана на ЕС за финализиране на плана за последователността на изпълнението на споразумението за нормализация на отношенията Косово–Сърбия, след което ще започне, както правителството на Косово подчертава, прилагането на всички членове от споразумението.
Очаква се четирите стъпки за деескалация на напрежението да бъдат изпълнени в рамките на двуседмичен период, съобщи БТА.