Въпреки инвазията на Украйна от страна на Русия, НАТО все още не е приела Украйна в своите редици или не е предоставила ясен график за присъединяването ѝ. Бившият руски представител в ООН, Борис Бондарев, твърди, че това е победа за Русия, като предполага, че Москва ще използва отказа за своя полза и ще продължи с военни действия.
Срещата на върха на НАТО във Вилнюс се смяташе за историческа стъпка в амбициите на Украйна да се присъедини към евроатлантическия блок. Въпреки това, алиансът не представи конкретен график за присъединяване, което разочарова украинското ръководство. Този неясен сигнал от НАТО може да бъде разбран като разделение в отношението на алианса към Украйна, цитира news.bg.
Представителите на НАТО обаче поясниха, че Украйна няма да трябва да изпълнява Плана за действие за членство, който обикновено се изисква от страните-кандидатки. Вместо това, Киев получи обещания за дългосрочна сигурност от страните-членки на Групата от седемте. Въпреки критиките, президентът на Украйна Володимир Зеленски похвали резултатите от срещата на върха.
Така, въпреки разногласията, Украйна продължава своята борба с руската агресия, докато Кремъл използва несигурността и колебанията в НАТО в своя полза.
Бондарев обвинява НАТО в лицемерие и спекулации, твърдейки, че американските, британските и други стратези само обмислят възможности в своите кабинети, докато военните действия продължават. Той подчертава, че това е късогледство от страна на НАТО.
Според него, Москва се присмива на тези лицемерни ситуации. Той изразява съмнение за честността на НАТО, предполагайки, че алиансът иска украинците да загубят, след което да кажат: "Ние ви помогнахме, но вие не успяхте. Сега трябва да преговаряме." Това, според Бондарев, е късогледост от страна на НАТО.
"Сякаш украинците трябва да докажат, че са достойни за помощта на НАТО. Но мисля, че те вече го доказаха от самото начало."
На срещата на върха на НАТО във Вилнюс, президентът Зеленски описа отказа на алианса да предостави график за бъдещо присъединяване на Украйна като "абсурден". Това стана ясно след изявленията на лидерите на НАТО, които изразиха сдържаност и нежелание да рискуват и да влязат в пряк конфликт с Русия, страхувайки се от по-голяма война и ядрена ескалация.