Отидете към основна версия

2 569 29

Украйна планира да изнесе над 50 млн. тона зърно по алтернативни маршрути

  • украйна-
  • зърно-
  • износ-
  • русия-
  • война-
  • пристанища-
  • маршрути

Заместник-председателят на Украинския аграрен съвет коментира темата

Източник: Shutterstock

Тази година украинските фермери очакват да съберат 69 милиона тона зърнени и маслодайни култури, така че експортният потенциал на Украйна може да надхвърли 50 милиона тона.

Заместник-председателят на Украинския аграрен съвет, Денис Марчук, говори за това в ефира на украинското радио, съобщава "Укринформ".

"До вчера Дунав беше ключов алтернативен път за нас, но пристанището "Рени" също беше атакувано. Съответно това създава допълнително напрежение с износа на зърно в тази посока. Но след Черноморската инициатива малките речни пристанища са посока, която ни дава възможност потенциално да изнасяме зърно всеки месец. Днес това количество е 2,5 милиона тона и има потенциал да нарасне с още един милион. Освен това нашите сухопътни маршрути са железопътните линии и пътища. Но има трудности, свързани с блокада на украинския внос до пет от източноевропейските страни, което намали транспортния поток в тази посока. Например, преди забраната за внос украинските железници можеха да транспортират над 1 милион тона на месец, а по шосе 600 000-700 000 тона/месец. След тази забрана железниците можеха да превозват около 600 000 тона, а автомобилите - в рамките на 200 000 тона, тоест това са много ниски показатели“, каза Марчук.

Според него днес е важно в процеса на преговори с Европейската комисия да се настоява обявените забрани да бъдат отменени.

„Миналата година трудностите бяха по-големи. Половин година нямахме износ, а имахме много голямо количество преходни остатъци. Те бяха над 20 млн. тона. Във всички тези условия трябваше бързо да търсим алтернативи. Работата започна едва през август, когато заработи Черноморската инициатива. Когато нямате възможност да преместите продуктите си, след като сте построили толкова голям брой складове, не знаете какво да правите с тях. Второ, това са големи инвестиции, които днес трябва да намерят инвеститори. В условията на война те не са толкова лесни за намиране, тъй като от време на време има руски обстрели и в западната част на нашата страна“, каза заместник-председателят на Украинския аграрен съвет.

Според него врагът умишлено удря селскостопанската инфраструктура. „Русия разбира, че украинското зърно е едно от ключовите направления на потенциалния износ на Украйна, което носи пари, и те наистина искат да го унищожат. Всъщност днес, като блокират Черно море, те изкуствено повишават цената на зърно в света, за да предложат по-късно своето зърно на бедните страни и то на високи цени“, добави той.

Марчук е убеден, че светът трябва да предостави на Украйна повече оръжия, за да се избегне хранителна криза.

„Украйна се нуждае от повече системи за противовъздушна отбрана и оръжия, за да отблъсне врага и да го направи по-слаб. За съжаление светът някак си реагира много слабо и в резултат също стана заложник на войната на Русия в Украйна, тъй като агресивната война не е само срещу нашата държава. Това е хранителна агресия и хранителен тероризъм към целия свят, което ще доведе до увеличаване на цените на храните. Следователно инфлацията при храните също може да се увеличи. За бедните страни ще има проблем с нарастващите рискове от глад. Не са изключени миграционни вълни. Хората ще отиват в по-проспериращи страни, в частност в Европейския съюз. Появява се последователна връзка поради бездействието на черноморската инициатива. В тези условия е необходимо да се ускори въоръжаването", каза той подчертано.

Според него в света цената може да се увеличи спрямо миналия сезон. "Тогава цените се увеличиха с над 20%, когато нямаше украински износ. Затова, ако блокадата продължи, не изключвам да се върнем към показателите от миналата година и може би дори малко повече", каза експертът.

По отношение на тазгодишната реколта Марчук подчерта, че украинските фермери ще съберат с 6% по-малко реколта от предходната година, „но все пак това са доста добри показатели (в рамките на 69 милиона тона зърнени и маслодайни култури)“.

„Това създава допълнителна възможност за експортен потенциал и гарантиране на продоволствената сигурност. Имаме нужда от порядъка на 18-19 млн. тона, които да осигурим на вътрешния пазар. Всичко останало може да бъде насочено към износ, за да можем да подпомогнем икономиката на страната.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: