Отидете към основна версия

2 369 27

Нови въпроси витаят около урановата индустрия на Нигер

  • нигер-
  • уран-
  • абдурахман чиани-
  • сахел-
  • африка-
  • мохамед базум

Западни издания коментират ситуацията около африканската държава след преврата

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Лидерите на военната хунта в Нигер обвиняват Франция, че планира военна интервенция в страната, пише в заглавие британският в. "Гардиън".

Превратаджиите твърдят, че Париж иска да върне сваления от власт президент Мохамед Базум на фона на нарастващо напрежение в региона.

Хунтата каза по националната телевизия, че Франция търси „начини и средства за военна намеса в Нигер“ и е провела среща с началник щаба на националната гвардия на Нигер „за получаване на необходимото политическо и военно разрешение“.

Френската външна министърка Катрин Колона отрече всякакви предполагаеми намерения за военна намеса в западноафриканската държава, посочва британското издание. „Това не е вярно“, каза тя снощи пред телевизия Бе Еф Ем и добави, че все още е възможно демократично избраният президент на Нигер да бъде върнат на власт. „И това е необходимо, защото дестабилизацията е опасна за Нигер и за неговите съседи“, каза Колона.

Буркина Фасо и Мали предупредиха, че ще смятат евентуална военна интервенция в Нигер за „обявяване на война" срещу тях, пише в заглавие в. „Монд".

Ден след като на среща в нигерийската столица Абуджа лидерите на страните от Западна Африка заплашиха да използват сила, ако до седмица демократично избраният президент не бъде възстановен на власт, двете правителства, дошли на власт след държавен преврат, предупредиха в общо изявление, че "всяка военна намеса срещу Нигер ще е равносилна на обявяване на война срещу Буркина Фасо и Мали“,

От своя страна Европейският съюз осъди вчера ареста от военната хунта в Нигер на министри от сваленото правителство и поиска незабавното им освобождаване, отбелязва френското издание.

„ЕС осъжда продължаващите арести на министри и висши служители от правителството на президента Мохамед Базум от пучистите в Нигер“, каза върховният представител по външната политика на ЕС Жозеп Борел в социалната платформа „Екс" (бившия „Туитър").

„Призоваваме за незабавното им освобождаване“, добави шефът на европейската дипломация.

Нигерската Партия за демокрация и социализъм осъди „необоснованите арести" на четирима министри - на вътрешните работи, петрола, мините и транспорта - както и на ръководителя на националния си изпълнителен комитет.

Превратът в Нигер поставя в центъра на вниманието урановите мини в страната, гласи заглавие във в. „Вашингтон пост".

Генералите, извършили преврата, изглежда нямат намерение да отстъпват, въпреки че далеч не е ясно дали целият военен апарат на Нигер стои напълно зад пуча, отбелязва американското издание.

През уикенда поддръжници на хунтата протестираха пред френското посолство в столицата Ниамей, хвърляха камъни по комплекса и се опитаха да го подпалят, преди да бъдат разпръснати от силите за сигурност. Някои развяваха руски знамена или носеха плакати с текст в подкрепа на руския президент Владимир Путин.

На фона на ескалиращата антифренска реторика хунтата обяви, че спира износа на уран за Франция. Радиоактивната руда заема основно място в износа на Нигер, посочва вестникът.

Нигер е седмият по големина производител на уран в света, притежава най-висококачествените уранови руди в Африка и е един от основните износители на уран за Европа. Франция, бившият колониален владетел на страната, е основен вносител на нигерски уран, който служи за захранването на многобройните френски атомни електроцентрали.

Френското външно министерство посочи вчера, че спадът на вноса на нигерски уран ще има минимално въздействие, тъй като „нашите доставки са изключително диверсифицирани“.

Някои анализатори обаче предполагат, че кризата може да има лавинообразен ефект, принуждавайки европейските правителства да преразгледат по-нататъшните наказателни действия срещу Русия, един от най-големите износители на уран в света. „Това може да има последствия на ниво ЕС. Уранът – и атомната енергия като цяло – все още не са обект на санкции“, каза Фук-Вин Нгуен, енергиен експерт в института „Жак Делор" в Париж, пред американското издание „Политико".

„Ако ситуацията в Нигер обаче се влоши, това със сигурност ще усложни приемането на санкции за руския уран в краткосрочен план“, допълни анализаторът.

Сега, предвид несигурността на момента, нови въпроси витаят около урановата индустрия на Нигер, посочва американският вестник. Какво ще стане с интересите на Франция? Ще постигнат ли други страни - главно Русия - евентуално споразумение с хунтата и ще получат ли концесии за разработване на природните ресурси на Нигер? Преди преврата Нигер вече проучваше възможности за енергийни инвестиции, включително разработването на нова уранова мина съвместно с Китай, припомня изданието.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 17 гласа.

Свързани новини