Отидете към основна версия

1 028 5

Замърсяването на въздуха вреди най-много на хората в Азия и Африка

  • замърсяване-
  • въздух-
  • африка-
  • азия

Около три четвърти от неблагоприятните здравни последици от замърсяването на въздуха се концентрират в шест държави

Източник: Shutterstock

Според годишния индекс на качеството на въздуха (AQLI) от Института за енергийна политика на Чикагския университет, около три четвърти от неблагоприятните здравни последици от замърсяването на въздуха се концентрират в шест държави: Бангладеш, Индия, Пакистан, Китай, Нигерия и Индонезия, съобщава "Ройтерс".

Въпреки че Китай е постигнал значителен напредък в борбата срещу замърсяването на въздуха, проблемът остава най-големият външен риск за здравето по света. Най-тежките неблагоприятни последици се наблюдават в страни в Азия и Африка, цитира news.bg.

Ако нивата на вредните фини прахови частици (PM2.5) във въздуха бъдат намалени до препоръчаните стойности на Световната здравна организация (СЗО), това може да удължи средната продължителност на живота по света с 2-3 години.

Въпреки някои подобрения, глобалното ниво на замърсяване на въздуха се е намалило леко през последното десетилетие, но основната част от този напредък произлиза от усилията на Китай. Докладът разкрива, че Китай постига общ спад на вредните фини прахови частици с повече от 40% от 2013 г. насам.

Криста Хазенкопф, директор на AQLI, отбелязва, че въпреки успехите на Китай, други региони по света продължават да се движат в неправилната посока. В Южна Азия количество на фините прахови частици се увеличава с около 10% от 2013 г., което намалява средната продължителност на живота с около пет години. Растящото потребление на енергия в Централна и Западна Африка също води до увеличаване на замърсяването с фини прахови частици, което представлява заплаха за здравето, сравнима с тази от ХИВ/СПИН и малария.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини